Elektrický zubní kartáček: Pár dobrých důvodů, proč si tohoto skvělého pomocníka pořídit
Foto: Wavebreakmedia / Shutterstock

Elektrický zubní kartáček: Pár dobrých důvodů, proč si tohoto skvělého pomocníka pořídit

Jedno přísloví praví: Úsměv nic nestojí. Není to ovšem tak úplně pravda, pokud chcete, aby váš úsměv lidi spíše neodháněl. O zuby je třeba se starat, a to z několika důvodů.


Zuby jsou část obličeje, který člověka reprezentuje. Péče o chrup je úzce spojená s dechem a nikdo nechce, aby se mu z úst šířil zápach.

Péče o chrup

Poctivá péče o zuby může být i ekonomicky prospěšná. Kvalitní a esteticky pohledné ošetření u zubaře není zadarmo a za hezký chrup vytvořený ve stomatologické laboratoři si musíte hodně připlatit.

Podstatným faktorem je i lidské zdraví a nutnost stravu dobře rozkousat. A to nejde, pokud vás zuby bolí anebo vám díky špatné péči chybí.

Spolu s dentální nití a zubní pastou je zubní kartáček nutným vybavením každého z nás od dob, co nám vyrostou první zuby až do smrti (i umělý chrup je třeba čistit).

Kazy, paradentóza, záněty dásní a nepříjemná bolest jsou obtíže, které mohou potkat každého a jediný způsob, jak s tím bojovat je poctivá každodenní dentální hygiena.

Zdroj: kurhan / Shutterstock

Elektrický zubní kartáček

Čištění zubů může být i zábava, pokud zkusíte elektrický kartáček. Většinu práce udělá za vás, a to dokonce i v situaci, kdy jste rozespalí a unavení.

Popis el. kartáčku

Kartáček se skládá ze 3 částí:

  • rukojeť s malým motorem
  • vyměnitelná hlavice, která by se měla 1 x za tři měsíce měnit (cena je od 90 do 200 korun)
  • základna na odkládání kartáčku, která je zároveň nabíječkou

Široký výběr

V prodeji jsou i levnější kartáčky, které se nenabíjí v síti, ale fungují na klasické vyměnitelné baterie. Pokud ale vezmete v úvahu, že značkový elektrický kartáček s nabíjením přes elektrickou síť dnes koupíte už v řádech 500 až 600 korun a bude vám bez problému fungovat řadu let, pak při zohlednění cen a doby použitelnosti vyměnitelných baterii se zdánlivě levnější neznačkový kartáček na baterie nemusí nakonec ukázat jako levnější varianta.

Stále nové modely

Elektrické kartáčky se stále vyvíjí a mají mnoho vylepšení. Podle kartáčku se můžete orientovat, jak dlouho si zuby čistíte, můžete být upozorněni na nevhodný tlak, který vyvíjíte anebo si můžete upravit některé modely na čištění dásní a jazyka.

Ostatní výhody

Další výhodou určitě je, že děti takové čištění zubů baví a získají tím návyk, který se jim bude hodit po celý život. Snadněji se tímto způsobem zuby čistí i postiženým a starším lidem, kteří trpí artritidou.

Samotný systém čištění odstraní více plaku než klasický mechanický kartáček. Snadno zbaví ústa zbytků potravin i v těch nejméně přístupných místech. K dispozici jsou i výměnné hlavice určené pro velmi citlivé zuby a dásně.

Elektrický kartáček se snadno uchopí díky ergonomické rukojeti a celá sada má takový rozměr, že se vejde i do kabelky. Není problém si tedy i na cestách dopřát kvalitní péči o chrup. Lithiová baterie v kartáčku zaručí až 2 týdny v provozu na jedno nabití. Některé modely mají signalizační světlo upozorňující na nutnost vložit kartáček na nabíječku.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Zdraví

Další články z rubriky Zdraví

Noční probouzení může signalizovat problém s vnitřními orgány. Mrkněte, s čím máte možná problém

Noční probouzení může signalizovat problém s vnitřními orgány. Mrkněte, s čím máte možná problém

Ne vždy se podaří spát v kuse celou noc a není na tom nic divného. Pokud se ale budíte každý den ve stejnou hodinu, možná se vám tím vaše tělo snaží naznačit, že máte potíže, o kterých ani nemusíte tušit.

Nechybí vám "déčko"? Proč je pro tělo důležitý vitamín D

Nechybí vám "déčko"? Proč je pro tělo důležitý vitamín D

O vitamínu D často čteme, jak nesmírně je pro lidské tělo důležitý. Víte, kde ho může náš organismus získat a jak poznáme, že ho nemáme dostatek? A kterému mýtu byste naopak věřit neměli?

Je po čtyřicítce nezbytné držet diety?

Je po čtyřicítce nezbytné držet diety?

Z časopisů a internetových stránek na nás dennodenně vyskakují návody na speciální diety. Uvedené stravovací postupy vyžadují dodržování striktních pravidel, což je v běžném životě téměř nemožné dodržet. Jak se v tom všem máme tedy vyznat?

Zpestřete si jídelníček cizokrajnými druhy fazolí

Zpestřete si jídelníček cizokrajnými druhy fazolí

Fazole jsou hodnotnou potravinou obsahující významné množství bílkovin. Už jeden šálek fazolí denně pomáhá stabilizovat inzulin a krevní cukr, snížit krevní tlak i riziko infarktu. Díky vysokému obsahu vlákniny také aktivizují trávicí trakt. Poznejte cizokrajné druhy fazolí a vyberte si ty, které se vám nejvíce zamlouvají.

Jak jíst méně cukru a přitom nehladovět

Jak jíst méně cukru a přitom nehladovět

V malém množství lék, ve velkém jed. Cukr nám může pomoci, ale také nám může docela nenápadně škodit. Najděte si rovnováhu v jeho přijímání a zkoumejte, co s vámi jeho chuť dělá.


Další články z rubriky Zdraví