Akné ve třiceti: poradíme, jak se pupínků konečně nadobro zbavit
Foto: RomarioIen / Shutterstock

Akné ve třiceti: poradíme, jak se pupínků konečně nadobro zbavit

Většina žen se s pupínky potýká hlavně v pubertě. Může se ale stát, že pleť začnou „zdobit“ první vrásky a pupínky přitom stále ne a ne zmizet. Naštěstí máme spolehlivý návod, jak s nimi pryč.

Důkladné čištění pleti
Čištění pleti ráno a večer by měl být základ vždy, ať už máte mastnou pleť či nikoliv, a dokonce i tehdy, pokud nepoužíváte makeup. Ovšem pokud už je vám přes dvacet pět nebo dokonce přes třicet, rozhodně nepoužívejte produkty na akné určené pro mladistvé. Většina z nich je velmi agresivní a plná alkoholu. To pleť extrémně vysuší a vede k brzké tvorbě vrásek. Čistěte důkladně, ale zvolte například gelové čištění vhodné pro smíšenou pleť a následně tonikum, které pleť dočistí a uzavře póry. Hlavně si hlídejte, aby všechny přípravky byly bez alkoholu! 

Krém
Ženy, které trpí na akné, většinou vsází na produkty pro mastnou pleť. Ovšem i tady platí, že to, co fungovalo ve dvaceti, nemusí být za pár let pro pleť to pravé ořechové. Zralejší pleť potřebuje intenzivní hydrataci a doplnění důležitých látek, které pozastaví čas a zabrání předčasné tvorbě vrásek. Může se tedy stát, že máte pupínky a zároveň jsou jiné části obličeje vysušené a pokryté šupinkami suché kůže. Volte spíše krémy na smíšenou pleť. Výborné jsou také produkty s kyselinou hyaluronovou v podobě gelových krémů. Důležité je uvědomit si jednu věc – hydratovat nutně neznamená mastit. Tedy i krém pro normální až suchou pokožku vám může pleť zlepšit. Důležité je, aby jeho složení nebylo mastné a neucpávalo póry. Příjemným překvapením pro naši redakci je sada krémů Mary Kay TimeWise Age Minimize 3D pro normální až suchou pleť. Vyhladí vrásky, a přitom nenahrává vzniku pupínků.

Lokální péče
Lokální roll-ony nebo gely jsou jediné produkty, kde je alkohol povolen i pro zralejší pleť. Nanášejí se přímo na pupínek, nebo na zarudlé místo, kde se pupínek začíná tvořit. Pupínek vysuší a zabrání tak tomu, aby dále rostl. Většina těchto produktů obsahuje navíc látky podporující hojení. Když ho nanesete v rané fázi a vzpomenete si dvakrát až třikrát denně, je během jednoho dne po pupínku. Vyzkoušejte třeba roll-on od Ryoru, který obsahuje i výtažky z levandule, díky čemuž navíc krásně voní.

Masky a peelingy
Sbohem byste měla dát slupovacím maskám, které pleť zbytečně dráždí. Případně jen používejte pouze na oblast nosu a brady, ale určitě ne na tváře a čelo, kde je kůže velmi jemná. Volte raději masky s černým uhlím (doporučit můžeme hloubkově čisticí masku s aktivním uhlím od Mary Kay, která je vhodná i pro starší pleť). Maska pleť vyčistí a stáhne póry, ovšem nedojde k nadměrnému podráždění a vysušení. I peeling by měl být spíše jemnější. Využít můžete také masážní houbičku nebo peelingové rukavice, díky kterým si intenzitu určíte sama.

Séra
Sérum dodá pleti výživné látky a krásně ji rozjasní. Navíc existují i speciální séra proti akné, například s výtažky z konopí. Volte spíše lehčí séra, ideálně ta s vodovou konzistencí.

Čištění štětců, péče o krémy
Děláte úplně všechno a akné se vás stále drží? Nezapomínejte důkladně čistit štětce. Po každém použití je můžete postříkat dezinfekčním sprejem určeným přímo na štětce a minimálně jednou týdne je nutné je vzít vodou. Čistit můžete speciální mýdlem na štětce, ale stačí i jemný přírodní šampon. Jinak se ve štětcích budou množit bakterie a ty budete nanášet na obličej spolu s make-upem. Pokud nemáte krém ve vymačkávací tubě, nabírejte ho čistou špachtličkou. Jinak opět hrozí, že se v něm rozmnoží bakterie.

Vhodný make-up a nekomedogenní produkty
Je jasné, že pro mastnou či smíšenou pleť se hodí spíše matující make-up. Ovšem pohlídat si musíte i to, aby byl nekomedogenní, tedy aby neucpával póry. Pleť musí dýchat! Totéž platí, i pokud v létě na obličej používáte opalovací krém. Cokoliv, co nanesete, nesmí vaše póry ucpat, jinak se pupínků nikdy nezbavíte.

 

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy