Trávník jako z časopisu: Dubnové rituály, které fungují

Trávník jako z časopisu: Dubnové rituály, které fungují
Každý majitel zahrady i zahrádky se s příchodem jara probírá ze zimního období klidu a už začíná plánovat, co a kde vysadí a kdy se do toho pustí. Připravili jsme pro vás proto seznam 7 bodů, jak v dubnu pečovat o trávník, aby byl jako ze žurnálu.

Trávu na zahradě můžete nechat růst úplně svobodně a jen ji čas od času posekat. Tak to ostatně dělá většina z lidí. Ale nikdy tím nedosáhnete dokonalého trávníku, pořád vás bude trápit otravný plevel, kopřivy a různí škůdci. Proto je dobré věnovat trávníku podobnou péči jako zhonkům. On se vám vzápětí odvděčí dokonalým vzhledem.

 Založení trávníku

Péči o trávník byste měli začít na začátku dubna, potažmo už na konci března. A vaším prvním krokem by měl být dosev nového trávníku. Možná na vaší zahradě existují místa, kde jste něco budovali a předělávali, a tak tam trávník chybí. Po skončení mrazíků je ideální takové plochy prokypřit, nasypat na ně travní semena a pak už je jen pravidelně zalévat, aby tráva co nejdříve začala růst.

 Likvidace plevelu

Trápí vás, že s prvním zazelenáním trávy se v trávníku objeví i plevel? Tak ho zlikvidujte včas. Duben je na to ideálním měsícem. Kopřivy vytrhejte nejlépe i s kořeny (ty se mohou táhnotu nečekaně daleko). Pampelišky zasahující často až do záhonů bez milosti vyrýpejty. Zlikvidujte bodláky. Pokud je plevelu příliš a ruce vám na tu už nestačí, můžete si v zahradnictví pořídit nějaký herbicid a vyhubit plevel chemickou cestou.

 První sekání trávy

Tráva začíná růst a první jarní deštík s ní udělá většinou divy. Je čas na první jarní sekání. Někdo ho stihne už v březnu, ale většina z nás až v dubnu. Než začnete sekat, dopřejte dostatečnou jarní péči své sekačce. Nabruste sekací nůž, vyměňte olej, vypusťte zbytek starého benzinu a nalijte nový. Pak už se můžete dát do toho a váš trávník bude zase vypadat krásně.

 Obstřihání okrajů

Možná teplé jarní počasí pomohlo trávě vyrůst už natolik, že je kolem plotu, domu a u různých hran nečekaně vysoká. A tam se vaše zahradní sekačka pravděpodobně nedostane. I tuto trávu je potřeba po sekání dostříhat. Použít k tomu můžete klasické nůžky na trávu, elektrické nůžky na trávu – nebo třeba křovinořez. Výběr je jen na vás.

Tam kam se nedostane sekačka je zapotřebí trávník dostříhat ručně
Tam kam se nedostane sekačka je zapotřebí trávník dostříhat ručně | Zdroj: michaeljung / Depositphotos

 Vertikutace trávníku

Dokonalý trávník můžete mít díky takzvané vertikutaci, k níž slouží speciální stroj – vertikutátor. Duben je ideálním časem, kdy k vertikutaci trávníku sáhnout. Důležité je myslet při tom na tři zásady – vertikutace by se měla provádět až po prvním posekání trávníku (ideálně byste ho po sekání měli nechat tak dva dny odpočinout), neměla by se dělat na příliš vyschlé trávě a neměli byste ji provádět ani na příliš podmáčené půdě (tedy například po silném dešti). Podruhé pak stačí zopakovat ji až na podzim.

Nepřelévejte zbytečně trávník

Máte pocit, že už dlouho nepršelo a váš trávník by potřeboval vodu? Nenechte se mýlit. Zalévání trávníku v dubnu může být velkou chybou. Pokud ho budete přelévat, bude podmáčený a tráva začne hynout. K zavlažování trávníku je lepší přistoupit až v teplých letních měsících, kdy dlouhodobá sucha trávu skutečně ničí. Teď nechte vše na přírodě.

 Sekejte opačným směrem

Tráva v dubnu začne růst hodně rychle, a tak je tu co nevidět druhé sekání. Proč ho zmiňujeme? Protože řada lidí se dopouští jedné zásadní chyby – sekají pořád stejným směrem. Jsou na to zvyklí, přijde jim to v pořádku. Jenže tráva má jakousi „směrovou paměť“ a vy ji sekáním stále stejným směrem podporujete. Aby vám rostla hezky rovně a vzhůru, je potřeba sekat různými směry. Dopřejte si tedy změnu a vezměte to občas opačně.

Zdroje článku: