Smutné důchody v Česku: Zaostáváme za západem, senioři si musí přivydělávat a spořit na důchod

Smutné důchody v Česku: Zaostáváme za západem, senioři si musí přivydělávat a spořit na důchod
Na průměrný důchod v České republice ani zdaleka nedosáhnou všichni senioři, což také nedávno prokázal Český statistický úřad (ČSÚ). Seniorům tak v posledních letech bohužel nezbývá nic jiného než zůstávat v zaměstnání nebo si v důchodu sehnat nějakou brigádu. Je tento stav v pořádku? A jak si vedeme v porovnání s ostatními evropskými zeměmi?

Průměrný důchod v Čechách

Výše důchodu se liší zejména tím, v jakém kraji žijete. Aktuálně se pohybuje průměrná výše důchodu okolo 19 437 Kč. Na tuto částku však dosahují pouze senioři ve třech krajích České republiky. Nejlépe se daří seniorům v hlavním městě Praha, kde pobírají důchod okolo 20 897 Kč. O necelých 1000 Kč hůře se mají důchodci v celém Středočeském kraji a třetí příčku obsadil Moravskoslezský kraj. Naopak na druhé straně žebříčku se umístily důchody seniorů z jižní Moravy, Karlovarského a Ústeckého kraje, kde se průměrný důchod pohybuje okolo 18 800 Kč, což je téměř o 2000 Kč méně než v hlavním městě Praha.

Důchodci si hledají brigády

Mnoho českých důchodců z průměrného měsíčního důchodu nevyžije, a proto jim nezbývá nic jiného než si najít nějakou brigádu, aby měli dostatek financí k tomu se uživit. Marie Danielová z Ostravy uvádí, že z důchodu zaplatí pouze nájem a na léky a živobytí ji zůstane necelých 3000 Kč měsíčně. „Musím ještě pracovat, protože bych se jinak neuživila.“  V posledních letech se seniorům opravdu nežije dobře. Připočtěte si inflaci a zvýšené ceny základních potravin a podle jednoduché matematiky hned zjistíte, že z průměrného důchodu se žít opravdu nedá. Bohužel se jedná o běžný fakt, který je v České republice stále přehlížen. Místo toho, aby si senioři užívali zaslouženého odpočinku, se neustále honí za prací.

Zařiďte si spoření včas

Pokud však nechcete v důchodu stále pracovat a bojíte se, že se výše důchodu moc nezmění, zajistěte si s dostatečným předstihem důchodové připojištění, spoření či investice. S investicemi si nechejte poradit od odborníků například v bance, které důvěřujete. Senioři by měli zvážit zejména investice s nízkým rizikem, jako jsou dluhopisy nebo pevné vklady. Výhodné jsou také investice do akcií s dlouhodobou historií a pravidelným vyplácením dividend.

Ideální je začít spořit na důchod již od začátku produktivního věku.
Ideální je začít spořit na důchod již od začátku produktivního věku. | Zdroj: Wavebreakmedia / Depositphotos

Kteří senioři se mají nejlépe?

Vzhledem k tomu, že každý stát má trochu jinou důchodovou politiku, je úroveň života seniorů v různých částech Evropy odlišná. V potaz je také nutné vzít fakta různé životní úrovně a různě vysoké náklady na život. Obecně se ale udává, že nejlépe se mají senioři ve Finsku, Rakousku a Francii. Ve Finsku se průměrný důchod pohyboval okolo 37 000 Kč měsíčně. Naopak nejhůře jsou na tom senioři v Polsku, Litvě a Maďarsku, kde jsou důchody okolo 10 500 Kč. Česká republika se tak nachází zhruba v polovině žebříčku.