Už víte, jak správně hnojit pivoňky? Tipy, které zaručí nádhernou zahradu

Už víte, jak správně hnojit pivoňky? Tipy, které zaručí nádhernou zahradu
Pivoňky jsou nádherné květy, které ozdobí každou zahrádku. Kromě svého nádherného vzhledu upoutají pozornost i svou omamnou vůní. Péče o ně není náročná.

Pivoňky jsou symbolem bohatství a cti. Při výsadbě je nutné mít na zřeteli, že pivoňky se nesmějí přesazovat. Proto výběr místa pro umístění pivoněk je klíčový. Místo by mělo být chráněno před větrem, aby se zabránilo polámání stonků s květy.

Vlastnosti půdy vhodné pro pivoňky

Pivoňky upřednostňují dobře propustnou půdu s vysokým obsahem humusu s pH faktorem od 6.5 do 7,5. Před hnojením je potřeba přezkoumat půdu a v případě potřeby dodat vápník nebo síru, aby se pH faktor buď zvýšil nebo snížil.

Hnojení pivoňek

Čas hnojení

Pivoňky mají nádherné bohaté květenství. Proto každý zahrádkář touží po tom, aby tyto nádherné rostliny bohatě kvetly. Toho lze dosáhnout včasným hnojením. Doporučuje se hnojit vždy na jaře, čímž se podpoří proces kvetení. Pravidlem je doba, kdy je půda roztátá a lze s ní dobře pracovat. Druhé hnojení se doporučuje v pozdním létě, po uzavření květů. To podpoří růst kořenů a proces pučení.

Čím se pivoňky hnojí?

Na hnojení pivoněk je možné sáhnout po speciálním hnojivu pro trvalky. Vhodný je také uzrálý kompost nebo dřevěný popel. Hnojiva by měla obsahovat důležité látky pro rostliny, jako jsou fosfor, dusík a draslík.

Speciální hnojivo pro trvalky

Jedná se o dlouhodobé minerální hnojivo. Je zde přidán hořčík a hnojivo obsahuje důležité látky, jako je fosfor, dusík a draslík v určitém poměru. Používá se jednorázově na jaře pro hnojení okrasné zahrady. Je vhodný pro všechny druhy trvalek, okrasných keřů a stromů. Také se hodí pro rododendrony nebo jiné kvetoucí keře.

Můžete použít speciální hnojivo obohacené o důležité látky
Můžete použít speciální hnojivo obohacené o důležité látky | Zdroj: VitaliiStock / Depositphotos

Minerální látky

Hnojivo obsahuje minerální látky, které dodají pivoňkám přísun potřebných živin po dobu pěti až šesti měsíců pro zdravý nárůst zelené hmoty a nárůst bohatých květů. Dusík se uvolňuje postupně a podporuje silný a rovnoměrný růst a krásné zabarvení listů a květů.

Kompost

Fáze rozkladu trvá asi měsíc a kompost se zahřívá na 70 stupňů Celsia. Ničí se tím patogenní organismy, semena plevelů i vajíčka slimáků.

Fáze od čtvrtého do desátého týdne se mineralizované látky ocitají v humusovém komplexu a kompost je typicky hnědě zbarvený a má jemnou strukturu. V této fázi má nejlepší účinky.

Fáze dozrávání je typická tím, že klesá teplota kompostu na hladinu okolní teploty. Hnojivý účinek je nižší a zvyšuje se účinnost humusu. To má pozitivní vliv na úrodnost půdy a kompost můžete využít jako substrát.

Popel ze dřeva

Popel ze dřeva obsahuje potřebný draslík, fosfor a hořčík, což pivoňky potřebují. Cenné látky jsou přibližně v následujícím poměru. 2-4 % fosforu, 4-7 % hořčíku, 6-10 % draslíku, 33-35 % vápníku. Popel ze dřeva má pH faktor zásaditý. Tvrdé dřevo například z dubu, buku, habru, břízy nebo jehličnatého tisu má pH faktor 12. Měkké dřevo například ze smrku, borovice, modřínu, olše nebo lípy má pH faktor 10. Popel můžete smíchat s kompostem nebo přisypat rovnou k rostlinám.