Pokojové rostliny, které zvládne pěstovat každý
Foto: Max_555 / Shutterstock

Pokojové rostliny, které zvládne pěstovat každý

Pokud chcete pěstovat rostliny doma, měli byste si vybrat ty, které nejlépe vyhovují vašemu domácímu prostředí, vašemu životnímu stylu a vašim zahradnickým dovednostem. Je také zbytečné vybírat rostliny, které zabírají hodně místa, pokud nemáte velký dům.

Stejně důležité je vyhnout se toxickým rostlinám v prostředích, kde jsou děti a zvířata. 

Pokud jste začátečníci, vyberte si rostliny pro domácnost, které mají tyto čtyři vlastnosti:

  • snadno se kultivují
  • daří se jim v interiéru po celý rok
  • stačí jim malý prostor
  • nejsou jedovaté, a tedy vhodné pro děti a zvířata
Zdroj: Autor: Ara Hovhannisyan / Shutterstock

Acalypha hispida – Palnice žláznatá, lidově zvaná „kočičí ocásek“ 

Skvělé se hodí do závěsných květináčů. Listy jsou jasně zelené a kompaktní šarlatově červené květenství vydrží dlouho. Pěstování je snadné, pokud má rostlina teplotu kolem 16 °C a větší vlhkost. Rostlina nemá ráda průvan.

Hoya Carnosa – Hoja masitá, známá jako Voskovka masitá

Je to kytka velmi vhodná pro zakrytí stěn. Květenství je tvořeno malými květy o průměru asi 15 mm bílo-růžové barvy s červeným středem. Kvete od července do října. Má ráda slunce i polostín a snese i nižší teploty nad 7°C. V létě vyžaduje větší zálivku.

Kalanchoe blossfeldiana – Kolopějka vděčná (na úvodním obrázku)

Je to velmi oblíbená sukulentní rostlina hlavně díky svému nádhernému květu, který rostlinu zdobí od ledna do května v hustých shlucích červené (původní barvy), růžové, žluté, oranžové nebo bílé barvy. Dorůstá maximálně do výšky 30 cm. Má ráda světlé místo s teplotou 10 až 18 °C. Nesnáší příliš vlhký substrát. V zimě se musí zálivka hodně omezit. Lépe prospívá v menším květináči.

Pachystachys lutea – Tlustoklasec žlutý 

Je to malý keř s vysoce atraktivními okrasnými květy žluté barvy, které jsou v plné kráse v létě. Rostlina má ráda světlé místo, ale je třeba ji chránit před poledním sluncem. Vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost.

Aloe vera – Aloe

Rostlinu tvoří masité zelené listy se zoubkovitým okrajem. Rostlina chce světlo. Není náročná na teplo ani na zálivku. Teplota by neměla klesnout pod 5 °C.

Rostlinu tvoří masité zelené listy se zoubkovitým okrajem. Rostlina chce světlo. Není náročná na teplo ani na zálivku.

Cereus jamacaru – Cereus

Nenáročný kaktus má sloupcovité tělo a v optimálních podmínkách má v létě bílé podlouhlé květy. Miluje plné slunce a v létě stačí mírná zálivka, v zimě žádná.

Sanseviera trifasciata – Tenura trojžilná, lidově zvaná „tchýnin jazyk“

Rostlina má mečovité tmavě zelené listy se světlou kresbou. Prospívá na každém místě. V létě vyžaduje mírnou zálivku, v zimě téměř žádnou. Optimální teplota je nad 13°C.

Zdroj: autorský text

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy