Víte, kdo byli první „lidé“ ve vesmíru?
Foto: Three Sixty Images / shutterstock

Víte, kdo byli první „lidé“ ve vesmíru?

Snad odjakživa nás, lidi, láká myšlenka podívat se mimo naši planetu. Noční výhled na hvězdnou oblohu inspiroval nejen spisovatele, ale i vědce a konstruktéry, kteří umožnili lidstvu nové rozměry poznání. Kdo byl jako první ve vesmíru? Prozkoumejte vesmír s námi a vydejte se na cestu poznání.

Jurij Gagarin – první člověk ve vesmíru

Již v dubnu 1961 byl Sověty uskutečněn první let do vesmíru. Na palubě kosmické lodi Vostok, která byla i s raketou vysoká jako dvanáctipodlažní budova, seděl tehdy pětadvacetiletý Jurij Gagarin. Startovalo se z kazašského kosmodromu Bajkonur. Kosmonaut se dostal až na oběžnou dráhu, kde kontroloval zařízení a zapisoval vše do deníku. Na oběžné dráze pobyl necelé 2 hodiny, poté se vrátil do atmosféry – a ve výšce 7 kilometrů nad zemí se z kabiny vystřelilo křeslo a nad Gagarinem se rozvinul padák. Let byl úspěšný.

Zdroj: Autor: Pe3k / Shutterstock

„Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“ – pronesl první pozemšťan na Měsíci.

Neil Armstrong – první člověk na Měsíci

Američané vypravili z Houstonu v roce 1969 výpravu na Měsíc. Dopadla více než úspěšně. Neil Armstrong a jeho kolega Edwin Aldrin filmovali, fotografovali a zkoumali měsíční povrch. Na jeho povrchu nainstalovali přístroje, které odesílaly data na Zemi. Na Měsíci pobyli okolo 2 hodin. Mise Apolla 11 byla splněna, kosmonauti se vrátili v pořádku domů a byli oslavováni jako hrdinové. „Je to malý krok pro člověka, velký skok pro lidstvo“ – pronesl první pozemšťan na Měsíci.

Zdroj: Autor: Boris15 / Shutterstock

Fena Lajka

Ještě před těmito odvážnými pány se do vesmíru podívala fenka jménem Lajka, a to v roce 1957. Ta vycestovala na oběžnou dráhu v sovětské družici Sputnik 2. První start se nepovedl, fenka tak musela zůstat v kabině celé tři dny. Ze začátku po odstartování byly všechny její tělesné funkce v pořádku, nicméně při návratu bohužel zahynula, dodnes se o její smrti vedou spekulace. Nicméně tato vesmírná loď se při návratu do atmosféry rozpadla.

I tak si Lajka zachovala pověst první astronautky, kterou obdivoval celý svět.

Zdroj:

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy