S příchutí Itálie: Kde se vzala pizza a patří na ni ananas nebo ne?
Foto: Qilin's prance Filmmaker / Shutterstock

S příchutí Itálie: Kde se vzala pizza a patří na ni ananas nebo ne?

Chcete mít postaráno o pořádně žhavou debatu? Zeptejte se kohokoli, zda na pizzu patří ananas. Pizza s ananasem rozděluje lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Znáte historii této italské pochoutky a víte, co skutečně na pravou italskou pizzu patří?


Kde se vzala pizza

Ačkoli je pizza tradičním italským pokrmem, předchůdce dnešní pizzy se pravděpodobně připravoval už v období neolitu.

Doloženo taktéž máme, že podobné koláče uměli chystat i starověcí Egypťané. Překvapivě se tehdejší placky nejedly suché. Dávala se na ně směs zeleniny a masa, čímž se už blížily dnešnímu pojetí pizzy.

Dále tento základ pro pozdější pizzu vylepšili Řekové. Suroviny totiž na těsto začali klást ještě před pečením. Díky tomu se s ním lépe propojily. Mnozí tak dokonce tvrdí, že pizza prochází nikoli z Itálie, ale právě z Řecka. V samotné Itálii je pizza doložena na konci 19. století. Jde o slavnou Margheritu, pojmenovanou na počest královny, u nás známé jako Markéta Savojská.

Co patří na pizzu a jak je to s tím ananasem

Zdroje se víceméně dokáží shodnout pouze na dvou základních surovinách: Na pizzu podle různých názorů určitě patří rajčata a sýr. A to i když rajčata se na ni poprvé dostala až v 16. století. V Evropě se totiž právě v tomto období rozšířila.

Ostatně původní pizza byla jídlem chudých a s bohatě obloženými variantami dneška toho moc společného neměla. Obsahovala pouze těsto, čerstvá rajčata, olej, česnek, bazalku a oregano.

Pravou italskou pizzu si však brzy zamilovali napříč světem. Italští přistěhovalci se pak v Americe postarali o to, že se pizza přiblížila více americkým potřebám Mimochodem onu inkriminovanou pizzu s ananasem vymyslel Kanaďan. Byl jím restauratér Sam Panopoulos.

Historie této pochoutky sahá až do 60. let minulého století. Od té doby se nicméně stále vedou debaty o tom, zda ananas na pizzu patří či nikoli. Experiment to měl být spíše zábavný, nicméně se ujal a příznivců pizzy s ananasem je tak stále mnoho ještě dnes.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Recepty a Vaření

Připravte si pravou domácí horkou čokoládu

Připravte si pravou domácí horkou čokoládu

Horká čokoláda je důvod, proč velká většina z nás miluje chladné měsíce. Nebo naopak zimu nesnášíte, ale jen díky tak skvělým příležitostem, jako je dát si lahodnou horkou čokoládu, ji přežijete.

Recepty z pohanky, které si můžete dát bez výčitek svědomí klidně i večer

Recepty z pohanky, které si můžete dát bez výčitek svědomí klidně i večer

Pohanka se konečně vrátila na výsluní – právem je tato potravina opět zařazována do běžného jídelníčku nejen v českých rodinách, ale vlivem důrazu na zdravější a rozmanitější stravu ji zařazují také školní a závodní jídelny. Jak si připravit pohanku doma, a těšit se tak z jejích prospěšných látek? Podívejte se na recepty, které obohatí váš kuchařský um.

Co si připravit na snídani a svačinu rychle a zdravě

Co si připravit na snídani a svačinu rychle a zdravě

Přejete si stát se králi kuchyně, avšak bez nutnosti trávit v ní půl dne? Právě pro vás jsou určeny rychlé a jednoduché recepty, jejichž přípravu zvládne opravdu každý. Vyberte si svůj recept pro snídani a chutnou (a hlavně zdravou) svačinku.

Recepty se špenátem a jak jej správně připravit?

Recepty se špenátem a jak jej správně připravit?

Co se vám vybaví jako první, když se řekne špenát? Zelená hmota bez chuti ze školní jídelny? Pokud ano, je na čase dospět. Pro jednou vyzujte školní přezůvky a vydejte se do světa chutí, kde špenát umí inspirativně hrát jednu z hlavních rolí. Znáte salát z baby špenátu?

Bubble tea: Jak si doma připravit oblíbený perlivý nápoj zdravě a snadno

Bubble tea: Jak si doma připravit oblíbený perlivý nápoj zdravě a snadno

Snad každé dítě miluje bubliny. Je s nimi totiž spousta legrace. Bublinkový čaj je kombinací mléčné chuti, bublinek a lahodných kousků na dně nápoje. Vyrobte si pravý Bubble tea přímo u vás doma!


Další články z rubriky Recepty a Vaření