
Proč rodiče neposlouchají své děti a pár tipů, jak to změnit
Je člověk schopen celý den poslouchat štěbetající děti?
Většinou jsme velmi kritičtí k druhým a v duchu se usmíváme, když při cestě do práce postřehneme, jak se nervózní maminka snaží něco rychle vyřídit na mobilu, zatímco automaticky odpovídá na netrpělivé otázky svého dítka. Ale nakolik my sami jsme schopni celý den pozorně vnímat neodbytné děti?
Není to tak dávno, kdy jsme sami byli rozpačití z rodičovské nepozornosti, jako dospělí jsme úplně stejní. Teď už svým rodičům rozumíme a sami toužíme být lepšími posluchači svých dětí, ale jak na to, když jsme zahlceni informacemi a pokyny ze všech možných směrů?
Špatný posluchač je roztěkaný, nesoustředěný a zaměřený příliš na vnitřní myšlenkový šum. Automaticky přikyvuje a opakuje slova druhého jako papoušek nebo odpovídá naučenými frázemi jako třeba: “Ty jsi šikulka. To se ti povedlo. No vidíš.” Obzvlášť matky jsou zvyklé své děti stále uměle ujišťovat o své pozornosti, ale ve skutečnosti vůbec nevnímají. Jak to tedy změnit?
Naučte se říkat NE
Ze všeho nejdříve se při každém zjištění, že myslíte na další povinnosti, zastavte, a vysvětlete dítěti, že nejprve něco dokončíte a teprve poté se mu budete věnovat. Ve speciálních případech si spolu můžete domluvit nějaké heslo nebo signál, což se vám bude hodit, když budete řídit nebo vyřizovat telefonické hovory.
Odpovídejte otázkou
Naučit se své děti znovu poslouchat vyžaduje praxi. Začněte odpovídat otázkou, která vás s dítětem více propojí. “Tak o tom mi ještě povídej, jak se můžeš dostat na další level?” nebo “Co si představuješ, že bude za tím hradem na obrázku?” Začněte se opravdu zajímat o svět vašich dětí, uvidíte že vás to obohatí.
Táhněte za jeden provaz
Neoddělujte se od svých dětí jen proto, že vy máte důležité úkoly a dítě si jen hraje. Chce-li vám vaše ratolest něco říct, přizvěte ji k činnosti, kterou právě děláte a povídejte si spolu. Děti mají silnou intuici a velice dobře ví, že jste myšlenkami někde jinde. Už ti nejmenší vám to brzy dají znát. Buďte upřímní a přiznejte, že potřebujete chvíli klidu, než se budete opět plně soustředit.
Další články z rubriky Rodina

5 nápadů na aktivity v kruhu rodinném: Uspořádejte turnaj v deskovkách, domácí kino nebo závod ve skoku přes švihadlo
Více než kdy jindy jsme nyní zavřeni v našich bytech s ostatními členy domácnosti. Avšak trávíme čas skutečně společně? Čas v rodinném kruhu se stává zavedenou rutinou, ve které se věnujeme svým povinnostem a individuálním zábavám. Nezapomínejme, že kvalitní rodinný čas vypadá trochu jinak.

Typické hlášky rodičů, které jsme všichni nesnášeli. Jestlipak je používáte také
Rady rodičů posloucháme celý život, některé nám ale utkvěly v paměti především proto, že jsme je tehdy tolik nesnášeli. Rodičům se ale neodmlouvá, a tak nám nezbylo nic jiného, než je poslouchat. Většina z nich se ale opakuje už po několik generací a dětem dokáže stejně spolehlivě zkazit náladu.

Ozdoby na stromeček z ořechových skořápek
Připomeňme si jakými ozdobami si zkrášlovaly vánoční stromek naše prababičky. K výrobě používaly z velké části materiál dostupný v okolí domu. Ze zahrady ořechy, z pole slámu a kukuřičné šustí, z lesa pak plody stromů.

Mikulášské tvoření s dětmi: Čert z křížal
Již několik století patří sušené ovoce k adventním pokrmům. Ze sušeného ovoce se vyráběly postavičky pro děti nejen na mikulášskou nadílku. V minulosti se figurky upevňovaly na dřevo, vytvářely se z nich skupinky čerta, anděla a Mikuláše v rozmanitých kompozicích s betlémem. Takové figurky se doplňují nalepenými vlasy a vousy z koudele, oblékají se do šálek z kanafasu, přidávají se i dřevěné a kovové prvky.

Připravte dětem adventní kalendář: Perníčkový, skořápkový či zcela jednoduchý
Adventní kalendáře jsou mezi dětmi oblíbené hlavně pro každodenní malé překvapení. Na otevření okénka nebo balíčku je třeba si každý den vyhradit malou chvilku. Dítě se učí trpělivosti a poznává kouzlo slavnostní chvíle.
Další články z rubriky Rodina
-
Vyrazte do přírody na průzkum aneb co dělat venku s dětmi i…
-
Občerstvení na dětskou oslavu: Co by na slavnostním stole…
-
Zábavné hry a soutěže na dětskou narozeninovou oslavu
-
Zabavte děti v kuchyni a rozvíjejte jejich smysly
-
Pečení s dětmi: Čokoládové muffiny a skořicové sušenky
-
Jak zvládnout domácnost, děti, homeoffice a nezbláznit se
-
Řešení konfliktů v rodině pomocí empatické komunikace
-
Vytvořte si ochranný štít: Tinkturou z lichořeřišnice,…
-
Jak pečovat o psychiku dětí v době pandemie
-
Inspirace na volné podzimní dny: Stavění domků a domečků s…
Novinky
-
Interpretace snů pro ty, kteří ve snech válčí
-
10 výrazných vlastností neustupného Býka
-
Máte sny o někom, do koho jste zbláznění? Nic si z toho…
-
Jitka Schneiderová: Modla všech skutečných žen nejen v…
-
Natáčení nového filmu Bastardi 4 už je v plném proudu. O…
-
Blíží se nám další výročí ukončení 2. světové války.…
Rodina
-
Ti nejlepší domácí mazlíčci pro rodinu s dětmi
-
Postcovidový syndrom u dětí: Nemoc přečkají, později ale…
-
Jak pomoci svým dětem naučit se jednoduše číst
-
Jak si užít mateřství a nezbláznit se z toho
-
3 jednoduché tipy na velikonoční tvoření pro rodiče s dětmi…
-
4 tipy pro zdravější velikonoční nadílku
-
Vytáhněte děti ven aneb jak vytvořit zábavné a naučné…
-
Kdy je nejlepší čas na to mít děti a jak vlastně poznat…