Rozšířené dezinformace o koronaviru, nevěřte všemu, co se objeví na sítích
Foto: Autor: zstock / Shutterstock.com

Rozšířené dezinformace o koronaviru, nevěřte všemu, co se objeví na sítích

Rozšířené dezinformace o koronaviru, nevěřte všemu, co se objeví na sítích Další fotografie v galerii >
Foto: Autor: zstock / Shutterstock.com
Internet je plný zpráv o zfalšovaném testování, že za rozšíření covid-19 mohou jistí jednotlivci, nebo že se jedná jen o jednodušší chřipku. Přitom tyto informace nemívají žádný relevantní zdroj.

Počet nakažených roste, protože se dělá víc testů

Toto je jedna z nejrozšířenějších dezinformací na českém internetu. Počet nakažených neroste, jen se dělá víc testů, a proto jsou výsledná čísla vyšší. Ministerstvo zdravotnictví pravidelně zveřejňuje zprávy, kolik se každý den udělá testů a kolik z toho vyjde pozitivně. Ačkoli počet testů stoupá, číslo pozitivních testů stoupá ještě rychleji.

Za Covid-19 můžou vlády jednotlivých zemí

Již na příkladu České republiky je jasné, že tento výrok je opět lživý. Proč by vláda uměle vyvolávala pandemii, když během ní ztrácí preferenční hlasy, když musí uzavírat ekonomiku a je jasné, že to se občanům zkrátka líbit nebude. 

Roušky jsou nebezpečné

Objevila se informace, že nošení roušky je nebezpečné, jelikož naše tělo dostává méně kyslíku, což opět není pravda. Nošení sterilních roušek nijak neomezuje objem kyslíku, který naše tělo dýcháním přijímá.

Pozitivní i bez testu

Na Facebooku a Instagramu se v posledních týdnech rozšiřuje informace, že někomu přišla zpráva o pozitivním výsledku, aniž by se testování zúčastnil. Většinou se píše, že tato zpráva přišla kamarádovi, známému, nebo dokonce známému kamaráda. Toto vyvrátili pracovníci hygienických stanic. Samoplátci bez žádanky se totiž registrují až při odběru vzorku. Pokud má člověk žádanku a doposud k ní nebyl přidělen výtěr, nijak se s ní nemanipuluje.

eRouška snímá moji polohu a stát ví, kde přesně jsem a co dělám

Opět se jedná o nepravdivé tvrzení. Aplikace eRouška je připojená na Bluetooth, nikoli na GPS. Je to jednak z důvodu ochrany osobních dat, ale také z praktického hlediska. Například kdybyste se s nakaženým setkali například ve výtahu, kde pro určení polohy nemusí být signál, aplikace by tuto interakci nezaznamenala. 

Je to lehká chřipka a nikdo na to neumře

Je pravda, že většina lidí s nemocí covid-19 měla jen lehký, někteří dokonce žádný, průběh. Lidé s oslabenou imunitou, nebo s předchozím zdravotními problémy ale mohou nákazu vnímat úplně jinak. Momentálně s koronavirem zemřelo více než 1200 lidí.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy