Propijte se ke zdraví podle Japonců. Proč si pravidelně dopřávat rooibos
Foto: GreenArt / www.shutterstock.com

Propijte se ke zdraví podle Japonců. Proč si pravidelně dopřávat rooibos

Rooibos je oblíbeným nápojem. Ačkoli se často uvádí, že se jedná o čaj, není tomu tak. Proč rooibos není čaj a proč byste mu přesto měli dát šanci a zařadit ho do svého pitného režimu?


Proč rooibos není čaj

Jako čaj ho nemůžeme označit jednoduše proto, že se nevyrábí z čajovníkových lístků. Základem pro vytvoření tohoto nápoje jsou listy keře, který se nazývá čajovec kapský.

Rostlina roste pouze v oblasti Západního Kapska na nevelkém území pohoří Cederberg. Na pěstování je poměrně choulostivá, vyžaduje specifickou vzdušnou vlhkost, odpovídající půdní poměry i nadmořskou výšku. Jinde na světě se ji proto pěstovat zatím nepodařilo.

Jeho obliba v posledních letech stoupá hlavně v Japonsku, Japonci mu přezdívají „čaj dlouhověkosti“. Stále oblíbenější je ale pro svou lahodnou chuť i u nás.

Typická sladká chuť a výsledná červenohnědá barva nápoje je dána zpracováním lístků. Rostliny se ostříhají, pak se listy nasekají na drobné kousky a nechají se projít přirozeným procesem fermentace. Posléze se vysuší na slunci.

Jak a proč pít rooibos

Zásadní výhodou rooibosu je to, že neobsahuje, na rozdíl od tradičního čaje, kofein. Pít ho proto mohou i malé děti a těhotné a kojící ženy. Ostatně původní domorodí obyvatelé rooibos běžně podívali svým dětem na zklidnění.

V domovské Jižní Africe si konzumenti přidávají do čaje také cukr a mléko. Pro evropské chuťové pohárky se však jedná o poněkud nezvyklou kombinaci. Pokud si tak do rooibosu žádnou z těchto přísad nedáte, chybu neuděláte. Pít jej můžete horký i studený.

Rooibos se konzumuje nejen proto, že báječně chutná, ale jistě oceníte i jeho účinky. Doporučuje se připravit si jej zejména ve chvílích, kdy se cítíte vyčerpaní, vystresovaní a trpíte bolestmi hlavy. Vzhledem k tomu, že je tento nápoj doslova zásobárnou antioxidantů, napomáhá k posilování vašeho imunitního systému a současně ulehčuje trávení.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy