Jarní hnojení: proč je důležité a jak na něj!

Jarní hnojení: proč je důležité a jak na něj!
Po zimě potřebují rostliny vždy dostatek živin, aby mohly rozvinout kořenovou soustavu a vyhnat silné výhonky. Z tohoto důvodu byste neměli zanedbávat jarní hnojení.

Ačkoliv chladné zimní období pomáhá udržovat živiny v půdě, s prvními jarními dny byste se měli pustit do přihnojování, které zeminu připraví na nové sázení a stromům a keřům dodá dostatek podpůrných látek k vyhnání listů a květů. Jarní hnojení tak představuje jeden z velmi důležitých kroků při péči o zahrádku, ale třeba také balkónové rostlinky v květináčích. Pustíte-li se do něj, je vhodné dodržovat několik pravidel, jelikož různé typy rostlin vyžadují často odlišné složení hnojiva, resp. živin v půdě – některé vyžadují přítomnost vysokého množství dusíku, jiné jej v půdě udržují. Zde je pár rad, jak se s jarním hnojením vypořádat.

Jarní hnojení na zahradě a balkóně

Obecně se liší potřeba hnojení v případě, že sázíte rostliny přímo do země nebo chcete pomoci stromkům a keříkům k lepší úrodě, a pro rostliny, které jsou pěstovány v květináčích. Připravujete-li si záhonky pro novou výsadbu na zahradě, doporučuje se používat klasické základní hnojivo s vyváženým podílem dusíku, draslíku a fosforu, výnos však můžete zvýšit, pokud si již dopředu rozmyslíte, kde budou různé druhy rostlin zasazeny, a přizpůsobit tomu výběr speciálního hnojiva (případně kombinaci rostlin, u nichž podpoříte hnojivem růst alespoň jedné z nich).

Jarní hnojení zahrady

Dříve než se do hnojení pustíte, je vhodné ověřit, zda není půda příliš kyselá nebo zásaditá. Zjistíte to změřením pH, které by se mělo pohybovat mezi 5,5 a 7. Obvykle se stává, že bývá půda spíše kyselá, což může mít vliv na schopnost rostlin správně zakořenit a čerpat živiny z půdy. V případě nízkého pH (tedy vysoké kyselosti) lze kvalitu půdy upravit pomocí vápna případně podpůrného hnojiva obsahujícího vápník (například drcených slepičích skořápek). Hnojíte-li tuhým hnojivem (hnojem nebo tuhými přípravky), je nutné půdu dostatečně zvlhčovat – tekuté hnojivo tuto úpravu nevyžaduje. Ačkoliv je jarní počasí proměnlivé, doporučuje se vždy dbát na to, aby na hnojení byly příznivé podmínky, tzn. vhodná teplota a také nízký objem srážek. Vyhýbejte se hnojení za deštivých dnů nebo pokud jsou srážky očekávány. Hnojte raději ráno, rostlinky tak budou moci čerpat živiny během svého aktivního růstu během dne.

Hnojení květin a rostlin v květináčích je důležitější, než ty na zahradě v půdě
Hnojení květin a rostlin v květináčích je důležitější, než ty na zahradě v půdě | Zdroj: annanahabed / Depositphotos

Jarní hnojení na balkonech a terasách

Hnojení na zahradě obvykle není tak důležité jako hnojení rostlin v květináčích. Rostliny zasazené přímo do půdy mají možnost rozvinout lepší kořenový systém a dostat se k živinám, které jsou hlouběji nebo více vzdálené. Omezený prostor květináče ovšem tuto možnost neposkytuje, proto je potřeba rostlinky přihnojovat kontinuálně. Ideální je tekuté hnojivo, které se dávkuje společně se závlahou, nebo hnojící tyčinky. Ty se zastrčí do květináče a hnojivo uvolňují postupně.