3 prostředky, se kterými se hravě zbavíte zatuchlého prádla

3 prostředky, se kterými se hravě zbavíte zatuchlého prádla
Vytáhli jste prádlo z pračky, a to nevoní svěže po aviváži a pracím prášku tak, jak jste zvyklí? Pojďme si společně představit tři pomocníky, kteří vám se zatuchlým prádlem snadno pomohou.

Vyprali jste prádlo a místo svěží vůně aviváže a pracího prášku je z něj cítit zatuchlina? Pojďme si společně ukázat hned tři pomocníky, kteří vás mohou tohoto problému snadno zbavit. A co je na nich nejlepší, najdete je v každé domácnosti. Načichnutí svršků má mnohdy jednoho a toho samého viníka – jejich zapomenutí v pračce. Pobyt ve vlhkém prostředí zkrátka textilu nesvědčí, a není se tak čemu divit, že po krátké chvilce může začít zapáchat. Naštěstí už celá řada moderních praček disponuje speciálním refresh programem, díky kterému bude prádlo vonět jako čerstvě vyprané, i když jste ho v bubnu zapomněli i několik hodin.

Druhým viníkem pak může být chybně zvolený prací program, konkrétně ten ekologický. Nižší teploty a nižší spotřeba vody sice chrání planetu, ovšem vašemu oblečení dvakrát neprospívá. Pračka se totiž dostatečně neumyje a zůstanou zde různé nečistoty, které ulpívají na stěnách bubnu a postupně zahnívají. Při praní se uvolňují nárazově, může se tedy stát, že některá várka prádla voní, jiná je cítit po zatuchlině. Základem je tedy už správné praní.

Není prací prášek jako prací prášek

Dáváte přednost pracímu gelu, následně aviváži nebo třeba mýdlovému slizu? Proč ne, jejich zásluhou je mimo jiné i voňavé a čistě vyprané prádlo. Nebo ne? Některé tekuté prací prostředky mají mnohem hustější konzistenci a mohou postupně zanášet pračku. Při konečném oplachu se zcela nevymyjí, a tak mohou dlouhodobě zůstávat v útrobách pračky a pomalu se rozkládat.

Kypřící prášek do pečiva jako lapač nepříjemných zápachů

Nejenom při přípravě chutných moučníků a dezertů využijete tento poklad, který by se dal najít snad v každé kuchyni. Kupodivu zatuchlina patří mezi zápachy, které se dají poměrně snadno zneutralizovat. Osvědčenou volbou je tedy obyčejný kypřící prášek, který dokáže v textilu nepříjemný zápach poměrně snadno eliminovat. Do pračky přidejte krom běžně využívaného pracího prášku a aviváže navíc jedno balení kypřícího prášku. Uvidíte, že po vyprání bude prádlo vonět čistotou jako nikdy předtím. Navíc dokáže kypřící prášek i rozjasnit zašlé barvy textilu, prádlo tak bude nejenom svěže vonět, ale i vypadat jako nové.

Do pračky můžete dát kypřící prášek nebo ocet, vaše prádlo bude vonět čistotou
Do pračky můžete dát kypřící prášek nebo ocet, vaše prádlo bude vonět čistotou | Zdroj: Seasonpost / Depositphotos

Octová lázeň

Ocet je nepostradatelný pomocník v domácnosti, to všichni víme. Hodí se nejenom na dochucování pokrmů, ale je nepostradatelným pomocníkem v boji proti mastnotě nebo odolným skvrnám. Nikoho tak možná nepřekvapí, že vám může pomoci i se zatuchlým prádlem. Vyzkoušejte tzv. kyselou lázeň, kdy nejdříve prádlo vyperete s hrnkem octa a druhé praní už pak probíhá klasicky.

A na závěr všespásná jedlá soda

I jedlá soda patří mezi stálice českých domácností, poradí si hravě s mastnotou, ale i zatuchlým prádlem. Prádlo vložte do pytle, zasypte ho jedlou sodou a nechte přes noc odležet. Ráno ho stačí klasicky vyprat a zápach je pryč.