10 tipů, jak si vypěstovat vlastní úrodu zeleniny plnou chutí a vitamínů

10 tipů, jak si vypěstovat vlastní úrodu zeleniny plnou chutí a vitamínů
Zahradničení na vlastní zahrádce nebo klidně i v nádobách na balkóně je skvělým způsobem, jak mít čerstvou zeleninu či bylinky vždy po ruce. Možná se Vám zdá, že takové pěstování je příliš náročně a může Vás odradit, ale nebojte se – je to jednoduché, pokud se budete držet pár základních tipů.

Zahradničení není jen o dobrém pocitu v břiše, ale také na duši

Chuť zeleniny, kterou jste si s láskou sami vypěstovali a věnovali jí čas a energii se absolutně nevyrovná té, kterou najdeme narovnanou na pultech regálů v obchodě. Pěstováním vlastní zeleniny si zajistíte nejen plody plné bohaté chuti a vitamínů, ale především zažijete úžasný pocit, který se jen těžko popisuje. Od zasetí semínek do Vaší zahrádky až po sklizeň plodů budete moci být součástí tohoto procesu v přírodě, a to je ohromným balzámem pro duši. A proto není na co čekat a pusťme se společně do tipů, jak na to.

  1. Věnujte chvíli času pozorováním Vaší zahrady či dvorku. Většina zeleniny roste nejlépe, když je vystavena plnému slunci a jiná zase vyžaduje stín. Pozorováním snáze odhadnete, které zelenině se bude dařit lépe na jednotlivých stanovištích.
  2. Popřemýšlejte nad tím, jaké množství byste rádi už v první sezóně vypěstovali. Jaký je Váš jídelníček, co máte nejvíc rádi či na jaké raritní typy zeleniny máte spadeno.
  3. Pořiďte si blok, který věnujete představám o svojí zahrádce. Pište, malujte a sumírujte si, jaké máte vize.
  4. Ať už máte velkou zahradu nebo jen malý dvorek, vyvýšené záhony jsou mezi pěstiteli čím dál oblíbenější. Zauvažujte nad tím, zda budete zeleninu pěstovat přímo na půdě na zahradě nebo se pustíte do náročnější výroby vyvýšených záhonů, se kterými však do budoucna budete mít mnohem méně práce.
  5. Udělejte si seznam plodin, které chcete v současné sezóně vypěstovat. Rozdělte si je podle období výsevu. Některá semínka můžete směle vysévat, i když je půda ještě studená, jiné budou muset počkat na teplejší počasí. To stejné pravidlo platí pro sazenice, které si zakoupíte nebo sami předpěstujete doma za oknem.
  6. Zaměřte se na vhodné sousedy. Tím, že před setím věnujete pozornost tomu, jaké rostliny jsou pro sebe vhodnými sousedy, si ušetříte do budoucna spoustu starostí. Vhodně zvolené rostliny Vám mohou ušetřit problémy s potenciálními škůdci nebo naopak pomohou s nalákáním užitečného hmyzu.
  7. Chcete-li mít opravdový užitek z pěstování, investujte do vysoce kvalitních semen. Najděte si místní zahrádkářský obchod nebo zabruste na oblíbené e-shopy se semínky. Výběr je přímo obrovský a můžete vybírat také z bio semínek, která jsou v současné době trendem.
  8. Neopomenutelným typem je také investice do kvalitní půdy. V případě, že není půda na Vaší zahrádce plná života, poohlédněte se po možnosti, jak jí pomoci. Například obohaťte půdu kompostem, koňským hnojem či poměrnou částí kvalitního substrátu.
  9. Snažte se neustále nacházet způsoby, jak Vaší půdě a rostlinám dodat tolik potřebné živiny. Velmi dobře poslouží mnohdy obyčejné věci – rozdrcené skořápky vajec, kopřivová jícha, hnojivo z kávové sedliny či výluh z popela. 
  10. Poslední a nejzásadnější radou je – nenechte plevel zvítězit!  Zaveďte si rutinu a věnujte se pravidelně tomu, abyste své záhony zbavili plevele, který je téměř úhlavním nepřítelem pro bohatou sklizeň.
Zdroje článku: