Nejen zelená: Kvetoucí pažitka jako tajná ingredience pro gurmánské požitky

Nejen zelená: Kvetoucí pažitka jako tajná ingredience pro gurmánské požitky
U bylinek platí pravidlo, že jakmile rozkvetou, ztrácí svou skvělou chuť. Proto se často zaštipují, abychom kvetení co nejdéle oddálili. Pro pažitku to ale neplatí. Květy jsou jedlé a na talíři vypadají skvěle!

Pažitka patří mezi nejoblíbenější bylinky. Oblíbená je zejména pro svou pikantní příchuť. Někteří si s ní posypou chleba s máslem a považují to za gurmánský počin. Jak je známo, bylinky bychom měli sbírat jenom do doby, než vykvetou. Jakmile se totiž objeví květy, zelené části bylinek ztrácí svůj cenný obsah a navíc je jejich chuť slabší. U některých bylinek se její listy stanou dokonce nepoživatelnými, protože jsou příliš hořké.

Květy pažitky

U pažitky je ale praxe trochu jiná. Někteří zahradníci dokonce čekají na světle fialové květy, které se objevují na přelomu jara a léta. Jsou totiž jedlé a řadí se k nejchutnějším květům, které si můžete dopřát! Květy se objevují na konci dutého stvolu a zprvu vypadají jako malé cibulky. Postupně se ale rozvinou v nádherný květ. Ten můžete přenechat včelám, které jej mají v oblibě, nebo si ho snězte sami.

Není pažitka jako pažitka

U nás je nejznámější pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum), kterou často označujeme jako šnytlík. Její květy jsou světle růžové až do fialova. Její květy se objevují na přelomu jara a léta. Koupit si ale můžete též pažitku čínskou (Allium tuberosum), které někdy říkáme česneková pažitka. Její zelené listy jsou zploštělé. Ta má bílé květy, které můžete sbírat na konci léta. Pokud budete mít obě dvě pažitky, můžete si její květy dopřát víckrát za sezónu.

Jedlé květy pažitky

Ať už hovoříme o pažitce pobřežní nebo o pažitce čínské, dobrou zprávou je, že obě mají jedlé květy. Můžete je jíst syrové, nakládat je, smažit, přidávat jako jedlou oblohu nebo používat k dochucení pokrmů jako koření. Jejich chuť je pikantní a cibulová, ale je méně výrazná, než když jíte zelené části rostlin. Nutno také dodat, že bílé květy čínské pažitky jsou o něco málo pikantnější, než v případě pažitky pobřežní.

Pažitka se používá často, ale nebojte se využít i její květy
Pažitka se používá často, ale nebojte se využít i její květy | Zdroj: thanthip_ying.hotmail.com / Depositphotos

Použití květů pažitky

Květy pažitky bychom měli před použitím umýt, protože se v nich mohou nacházet různí broučci a nečistoty. Protože jsou kompaktní, jde to poměrně snadno. Napusťte si misku vodou, do ní vložte své květy a krátce je v misce promíchejte. Poté květ po květu vyjměte, protřepejte a skládejte je do sítka, kde vyschnou. Takto můžete květy použít okamžitě nebo rozdělit na jednotlivé okvětní lístky. Můžete s nimi posypat rýži, zeleninu (včetně pečené), maso, přidat je do másla nebo čerstvého sýru, do vaječných pokrmů a spoustu dalšího.

Pažitkový ocet: do sklenice vložte pažitkové květy tak, aby sahaly do poloviny výšky sklenice. Poté dolijte ocet až po okraj. Zavíčkujte a skladujte mimo přímé sluneční světlo asi týden. Až změní svou barvu na růžovou, je ocet připraven. Skvěle se hodí do dresinků!

 Nakládané květy pažitky: naplňte květy sklenici a zalijte octem. Nechte odstát do druhého dne. Květy chutnají skvěle! Ocet z nich můžete použít stejně jako pažitkový ocet.

Zdroje článku: