Její výsost princezna Marie Kristina z Kentu: Patronka nadací s kontroverzní minulostí

Její výsost princezna Marie Kristina z Kentu: Patronka nadací s kontroverzní minulostí
Meghan, Harryho, Kate či Williama pravděpodobně není nutné sáhodlouze představovat. Málokdo však zná vzdálenější větve britské královské rodiny, do nichž se řadí i princezna Marie Kristina z Kentu. Jaký je její příběh?

Je manželkou prvního bratrance královny

Princezna se narodila jako baronka Marie Christine von Reibnitz a své dětství strávila cestováním po řadě zemí, včetně Rakouska, Austrálie a Mosambiku. Později vystudovala dějiny výtvarného a dekorativního umění a po škole si otevřela vlastní interiérovou společnost Szapar Designs.

V roce 1971 se provdala za bankéře Thomase Troubridge, ačkoliv se pár po pouhých dvou letech rozešel. Manželství bylo anulováno v roce 1977 samotným papežem, přičemž o měsíc později se Marie Kristina ve Vídni provdala za prince Michaela z Kentu. Kvůli zákonům britského nástupnictví byl princ nucen vzdát se svého místa v nástupnické linii, aby mohl do sňatku vstoupit. Později se pak páru narodily dvě děti, lord Frederick Windsor a lady Gabriella Windsor.

Michael z Kentu či Marie Kristina z Kentu?

Otázka titulů v královské rodině je trochu složitá. V případě prince a princezny s Kentu tak situace vyústila v to, že spolu pár zdánlivě sdílí i jméno. Sňatkem s princem má Marie Kristina právo využívat titulu princezny, protože však nepochází z královské rodiny, nemůže si jednoduše za jméno přidat přídomek „z Kentu“. Podle konvencí tak zdědila ženskou verzi titulu a jména svého manžela.

Toto pravidlo by se mělo vztahovat také na manželky kteréhokoli z dalších princů, včetně prince Williama a prince Harryho. S ohledem na to, že princové mají také další tituly (vévoda z Cambridge pro Williama a vévoda ze Sussexu pro Harryho), které lze použít v kombinaci s křestními jmény jejich manželek, jsou Meghan i Kate často oslovovány i těmito tituly.

Ačkoliv nepatří k aktivním členům královské rodiny, rozhodně se činí

Protože princezna a její manžel nevykonávají oficiální státní povinnosti, nejsou placeni z veřejných financí. Mnohdy však v případě potřeby mohou zastupovat členy královské rodiny na nejrůznějších veřejných akcích. O to víc pak mohou být princ a princezna z Kentu aktivní po stránce sociální. Princezna Michael je tak například patronkou několika organizací na ochranu zvířat v Africe a ročně pořádá stovky charitativních akcí, které sama podporuje.

Vlna kontroverze

Princezna Michael, přezdívaná v některých královských kruzích jako Princess Pushy („vlezlá princezna“), byla pro svou rodinnou historii a řadu osobních faux pas často nazývána nejkontroverznějším členem královské rodiny. V 80. letech začala tiskem kolovat zpráva, že její otec byl členem nacistické strany a důstojníkem SS během druhé světové války. To pochopitelně vyvolalo pohoršení nejen v rámci královské rodiny, ale i u široké veřejnosti. což vyvolalo skandál pro nově ražené královské rodiny.

Princezna byla také mnohdy odsuzována za rasistické názory či jiné diskriminační projevy. Rodina z Kentu také způsobila rozruch v roce 2002, když vyšlo najevo, že jim královna poskytla beznájemné bydlení v Kensingtonském paláci, navzdory jejich nedostatku oficiálních povinností. Od roku 2010 se pak pár nabídl, že bude prostředky na bydlení hradit z vlastních zdrojů.