Nákupy za hranicemi už se nevyplatí? Polsko šokuje zdražením

Nákupy za hranicemi už se nevyplatí? Polsko šokuje zdražením
Polsko na duben připravuje novinku, která většinu z nás nepotěší. Zvyšují se ceny potravin. A ne zrovna o málo, naše peněženky to rozhodně pocítí. Polsko se takto rozhodlo z důvodu klesající inflace. Bude to skutečně tak drsné nebo tam stále nakoupíme levněji?

Potraviny v Polsku již nebudou tak levné

Rychle jsme si zvykli na to, že v Polsku nakoupíme levněji. A tak nejen lidé z příhraničí, ale z celé České republiky zjistili, že se jim nákupy i samotná cesta vyplatí. Pro některé z nás toto od dubna končí.

Někteří z nás jezdí do Polska již výjimečně, neboť ceny u nás postupně klesají a některým se přestává vyplácet nakupovat za hranicemi. Jak to, že ceny v Polsku poletí nahoru?

DPH z 0% na 5%

Může za to DPH. To bylo od doby pandemie koronaviru kvůli zvýšené inflaci (ta činila minulý rok v únoru 18,4%, nyní se pohybuje kolem čtyř procent) zrušeno, pro potraviny neplatilo vůbec. Jelikož není nutné, aby tato situace přetrvávala, DPH se opět platit bude, a to 5%.

Mléku, masu, medu či zelenině se nárůst cen nevyhne. Stejný osud čeká i potřebám pro kojence. Zmiňované produkty porostou cenově nejen kvůli zavedení DPH, ale kvůli zdražení celkově.

Pro někoho je to pouze pět procent, někomu však na ceně velmi záleží. Reakce našich krajanů jsou různé. Většina z nás se chce nechat překvapit.

A na kolik že nás nově vyjde nákup? To záleží na tom, kolik toho běžně nakupujeme. Ke každé utracené stokoruně přičteme pět korun navíc. Zda je to moc nebo málo, to si každý musí rozhodnout sám. Těm movitějším to rozhodně vadit nebude, nesmíme však zapomenout, že mezi věrné zákazníky polských obchodů patří i ti, kteří pobírají poměrně nízký starobní důchod. Tito lidé onu změnu pocítí nejvíce.

Polsko se již vyplatí pouze lidem žijícím v česko-polském příhraničí

Nebudeme si nic nalhávat, benzín není zadarmo a přestože je levnější než v minulých letech, cesta do Polska není pro mnoho z nás zrovna nejkratší. A tak se nakupování v Polsku začne vyplácet pouze lidem, kteří žijí blízko hranic.

Slovensko zlevňuje ve velkém

Přesněji řečeno, to největší zlevňování se chystá až příští měsíc. Nyní si můžete ušetřit cestu, klasický nákup základních potravin na Slovensku nás stále vyjde o necelých sto korun dráž. V budoucnu se však nejspíše stane, že se nákupy u našich východních sousedů vyplatí více než u nás.

Už nyní však některé velkoobchody zlevňují základní potraviny, ruší DPH, která je u našich bývalých krajanů nastavena na 10%. Odůvodnily to blížícími se Velikonocemi. Další obchody se k nim přidávají.

Nezbývá nám než čekat

Všichni jsme zvědaví, jaké ceny Polsko a Slovensko nakonec nastaví. Polsko samotné navzdory faktům uvádí, že podle propočtů se většina zboží bude opět zlevňovat, a že nárůst cen u základních potravin se také časem ustálí. Jde pouze o jednorázové rozhodnutí, které by se nemělo ve větší míře dotknout nejen Poláků, ale ani nás. Tak počkáme a uvidíme.

Jak jste na tom vy? Také nakupujete v Polsku? A budete tam nakupovat i nadále, přestože ceny se trochu vyšplhají nahoru?

Zdroje článku: