Jak najít rovnováhu v lásce a rozpoznat zdravého partnera od toxického?

Jak najít rovnováhu v lásce a rozpoznat zdravého partnera od toxického?
Co je vlastně zdravý romantický vztah? Jedná se o poměrně široký pojem, protože to, co činí vztah prosperujícím, závisí na potřebách lidí v něm. A lidé mají samozřejmě různé potřeby. Ve zdravých vztazích nicméně vyniká několik klíčových znaků…

Otevřená komunikace

Partneři obvykle mluví o věcech, které se v jejich životech dějí – o úspěších i neúspěších a všem mezi tím. Mluvte spolu o problémech všedních dnů, jako je pracovní stres, i o těch vážnějších, jako jsou třeba finanční potíže. I když nebudete sdílet stejný názor, naslouchejte jeden druhému bez odsuzování. Je v pořádku mít hrstku témat, na nichž se neshodnete.

Není vždy jednoduché říct své drahé polovičce, jak se cítíte. Ve zdravém vztahu si budete připadat natolik bezpečně, abyste dokázali být vůči partnerovi otevření.

Komunikace je klíč ke šťastnějšímu vztahu. Zdroj: pathdoc / Shutterstock

Vzájemná důvěra

Důvěra je základem všech vztahů, ale v době sociálních médií a mobilních telefonů může být snadné ji obcházet. Ve zdravém vztahu to nicméně dělat nemusíte. Váš partner by měl být spolehlivý a přístupný. Když něco řekne, platí to. Sám vám důvěřuje tím, že vám poskytne volnost a prostor, aniž by vás neustále kontroloval – kupříkladu přes zmíněný telefon.
 

Důvěra znamená poctivost a fakt, že se s partnerem cítíte bezpečně a pohodlně. Víte, že by vám neublížil. Myslí na vaše nejlepší zájmy, ovšem také vás respektuje dostatečně na to, aby vás povzbudil k vlastním rozhodnutím.

Samostatné zájmy

Je v pořádku, že máte určité sny či vize, které se možná neslučují, a že se v dosažení těchto cílů vzájemně podporujete. Ačkoli je snadné osvojit si zvyky a zájmy vašeho partnera, časem může přílišná závislost na druhém vyvolat zášť. Investování do sebe sama a vlastních koníčků buduje sebevědomí, sebelásku a radost.

Je důležité umět se jeden na druhého spolehnout a podpořit se, ale stále si zachovat svou identitu jakožto jedince. Pořád byste měli mít přátele a kontakty i mimo vztah.

Pocit štěstí a podpory

Jakmile opadne počáteční nadšení z nového vztahu, zeptejte se sami sebe – cítíte se šťastní a podporovaní vaším partnerem? Jaká je vaše nálada a sebevědomí? Vnímáte-li napětí nebo nedostatek podpory, promluvte si spolu. Když budete ve vztahu nešťastní, může to vést ke zdravotním problémům. Pravidelná negativní interakce ve vztahu zvyšuje pravděpodobnost, že začnete trpět depresemi a úzkostí. Naproti tomu silná partnerství lidi chrání, jestliže se ocitnou uprostřed krize – v situaci, kdy potřebují mít někoho na své straně.

Hravost a fyzická intimita

Další důležitá věc je vyčlenit si čas na zábavu a spontánnost. Umíte vtipkovat a smát se společně? To je dobré znamení. Schopnost sdílet lehčí okamžiky pomáhající uvolnit napětí, i kdyby nakrátko, posílí vztah v těžkých časech.

Významné je také fyzické spojení. Zdravá intimita může zahrnovat líbání, objímání a mazlení nebo společné spaní, zkrátka ty formy blízkosti, které jsou vám oběma příjemné. Zahrnuje též respektování sexuálních hranic. Máte-li oba rádi sex, váš fyzický vztah je pravděpodobně zdravý, pokud se cítíte pohodlně při mluvení o pohlavním styku a touhách, a pakliže dokážete pozitivně zvládnout odmítnutí.

Nebojte se diskutovat o rizikových sexuálních faktorech. Zdroj: New Africa / Shutterstock