Jak poznáte, že průběh koronaviru přechází do vážného stavu

Jak poznáte, že průběh koronaviru přechází do vážného stavu
1. března to bude přesně rok, co se v Česku potýkáme s nákazou novým typem koronaviru. Každý jsme se minimálně ve svém okolí s nemocí setkal a nákaza již není ničím překvapivým. Jak poznat, že u vás nemoc přechází do těžkého průběhu?

Virus je pro nás nevyzpytatelný, neboť ani lékaři o něm stále nemají jasno. Přestože napadá respirační systém, jeho projevy i důsledky se mohou u různých lidí značně lišit. Od jara se seznam symptomů značně rozšířil. Pokud nepatříte do skupiny, která nepociťují žádné příznaky a na onemocnění Covid-19 ani nemusejí přijít, zřejmě proděláte typické příznaky, jakým je bolest hlavy, zvýšená teplota, případně kašel a dušnost. 

Pokud patříte do rizikové skupiny, buďte obzvlášť obezřetní 

Nejzranitelnější skupinou jsou senioři, chronicky nemocní, diabetici, lidé s plicními a kardiovaskulárními onemocněními a nově také nejmenší děti. Přestože u některých se nemoc projevit nemusí vůbec, pro většinu zde tkví velké riziko. Přestože bývá nemoc mnohými zlehčována, její smrnost se stále pohybuje okolo deseti procent. To však závisí také na obsazenosti nemocničních lůžek, včasný zásah zdravotníků a případná kyslíková terapie je v podchycení zdravotního stavu zásadní. 

Čtěte také: Jaroslav Flegr se o pandemii skutečně nebojí mluvit, v čem měl pravdu a jaké jsou jeho predikce pro rok 2021

Těžké příznaky přichází z hodiny na hodinu 

I pokud jde o mladé a zdravé lidi, kteří naneštěstí prošli těžkým stádiem nemoci, symptomy se objevily a zhoršovaly nečekaně, v řádech hodin. Je běžné, že večer nakažený ulehne bez jakéhokoli podezření na nákazu a ráno se vzbudí s intenzivní bolestí hlavy, unavený a neschopen pohybu. Může jít o obyčejnou únavu po dlouhém pracovním týdnu nebo po náročném sportovním výkonu, podezření ale nikdy není radno podceňovat, zda jde o nemoc se snadno dá ověřit změřením teploty. Dalším velmi obvyklým a nezpochybnitelným projevem je ztráta čichu a chuti. 

Čtěte také: Očkovat se, či neočkovat se? Výhody vakcinace proti koronaviru mluví jasně

Následuje zhoršená schopnost dýchání, kapacita plic se pocitově sníží až na třetinu a obyčejné vstání z postele může působit nepředstavitelnou námahu. Může se stát, že pacient je na jednu stranu unavený, na druhou však cítí silné bušení srdce a není schopen usnout. 

U většiny pacientů ke kritickému stavu dochází v důsledku abnormální silné imunitní reakce, takzvaně cytokinové bouře. Imunita pak může napadat také zdravé tkáně, pronikat do cév, způsobit vnitřní infekci a porušit kardiovaskulární systém, což je příčinou mnoha smrtí způsobených virem SARS-CoV2. Je tak nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. 

Pokud se u vás objeví příznaky nemoci Covid-19, neprodleně kontaktujte svého praktického lékaře.