5 základních kroků pro jarní výsadbu malin: Jednoduchý návod

5 základních kroků pro jarní výsadbu malin: Jednoduchý návod
Výsadba malin se může zdát jako primitivní úkol. Ale pokud od nich chcete bohatou úrodu a očekáváte, že budou dobře prosperovat, měli byste začít dobře už od samého počátku. Poradíme vám, jak na to.

Základem vlastní úrody je kvalitní půda. A to se týká nejen stromů, ale i keřů – tedy třeba malin. Ať už se tedy rozhodnete vysadit cokoliv, nejdřív se ujistěte, že jste si pro to zvolili dobré místo. Půda plná kamení, případně jílovitá či hodně písčitá půda nejsou ideálním podložím a rostlinám se tam moc dobře dařit nebude. Takže pokud je na vaší zahradě špatná půda, nejprve byste si měli zajet do zahradnictví pro kvalitní substrát.

1. Příprava na výsadbu malin

Pro malinu musíte nejprve vykopat dostatečně hlubokou jámu. Jelikož se jedná o keř, rozhodně nemusí dosahovat hloubky jámy na ovocný strom – obvykle stačí jamka o rozměrech zhruba 30 krát 30 krát 30 centimetrů. Pokud vaše půda není ideální, připravte si vhodný substrát – při nákupu vybírejte ten určený pro kyselomilné rostliny, případně volte substrát určený pro borůvky, brusinky a nebo i jahody.

2. Výběr maliny

Možná milujete lesní maliny a představujete si, jak budete mít své vlastní. Ale lesní malina na vaší zahrádce asi nebude příliš dobře růst. Proto je dobré se s předstihem podívat, jaké druhy malin se prodávají, jaké mají nároky a které by byly vhodné pro váš typ půdy. Stejně tak se dívejte na požadavky rostlin (světlo, stání, vláha). A teprve po důkladném zvážení všech pro a proti si vyberte takovou malinu, která bude mít největší šanci dobře u vás růst.

3. Hnojení malin

Každá rostlina potřebuje hnojit, aby dobře prosperovala. Pokud teprve vysazujete maliny, je vhodné hnojivo nasypat přímo do vyhloubené jamky. Doporučuje se spíš přírodní hnojivo, které nově zasazenou rostlinu maliny nezničí. Případně se poptejte v zahradnictví na vhodný typ chemického hnojiva. Pak do jamky vložte proutek maliny, přidržujte ji kolmo a přitom ji dobře zahrabejte hlínou, případně přisypávejte koupený substrát. Půdu kolem maliny lehce umačkejte nebo ušlapejte, aby malina držela rovně a nepadala. A na průběžné přihnojování nezapomeňte ani potom, klidně malinu hnojte několikrát do roka.

4. Péče o nově vysazenou malinu

Potřebuje nově vysazená malina nějakou extra péči nebo je lepší nechat ji růst, jak se jí zachce? Například u ovocných stromků platí, že už krátce po vysazení jim prospěje zastřižení větviček. A u malin je to velmi obdobné. Ty se ale nestříhají, nýbrž se takzvaně seřezávají. Nově vysazené maliny se nebojte seříznout tak, že budou mít nanejvýš 40 centimetrů (ale někdo jim nechává i jen pouhých 20 centimetrů délky). Pak už malinu nechte růst, jak se jí zachce, a teprve po roce, opět zjara, seřízněte malinu do podobné délky a navíc zlikvidujte nadbytečné výhony – doporučuje se nechat jí jen tři nejsilnější. A teprve v dalším roce ji nechte rozrůst na šest, nanejvýš osm výhonů.

5. Zalévání maliny

Nově zasazenou malinu je samozřejmě potřeba zalít, aby co nejdřív začala růst. Se zaléváním to ale nepřehánějte, ať malinu nepřelijete. Pokud je ale naopak hodně teplo, na malinu pálí slunce a několik dní neprší, zalévejte ji pravidelně.

Zdroje článku: