Stop cukru: Neslazené nápoje nejen pro děti
Foto: Foxys Forest Manufacture / www.shutterstock.com

Stop cukru: Neslazené nápoje nejen pro děti

Nejvíce cukru zkonzumujeme v podobě slazených sirupů, limonád a koktejlů. Přitom s trochou úsilí si lahodné nápoje vyrobíme sami doma i bez přidaného cukru.

Pro zdravý vývoj dětí je důležitý dostatečný příjem tekutin. Podle moderních zásad zdravé výživy by nápoje měly být obecně lehké a nepřeslazené. Na trhu je mnoho hotových nápojů lákavých barev a chutí, ale pro děti je většina z nich nevhodná. 

Pro každodenní pití se doporučují ovocné a bylinné čaje slazené medem, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, mošty a rostlinná mléka.

Čaj z jablečných slupek

Už jste někdy ochutnali čaj z jablečných slupek? Čaj je přirozeně sladký a dětem velmi chutná. Do hrnce nalijte 500 ml vody, vložte hrst sušených jablečných slupek z domácích jablek (mohou být i slupky čerstvé, ale čaj ze sušených je chuťově ještě lepší), smotek skořice, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte dalších deset minut. 

Kokosové mléko s ovesnými vločkami

50 g ovesných vloček a 50 g sušeného kokosu rozmixujeme ve 250 ml vody s 2 lžícemi medu. Nápoj scedíme přes plátýnko nebo jemné sítko. 

Datlovo-skořicová pochoutka

100 g vypeckovaných datlí předem namočíme na 6 hodin a rozmixujeme v litru rostlinného nebo klasického mléka. Na závěr dochutíme skořicí. 

Vitaminová bomba

Do mixéru nakrájejte 4 pomeranče, 2 kiwi, 1 zralé mango, 1 banán a vše rozmixujte dohladka s 120 ml vody a půl lžičkou kurkumy. Pěkně ozdobíme zbylým ovocem a ihned podáváme.

Mangové lassie

Dužinu ze 2 zralých mang vložte do mixéru. Přidejte 250 g jogurtu a 250 ml vody a dohladka rozmixujte. Kdo má rád nápoj sladší, může přidat lžíci medu. Opravdu si pochutnáte!

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy