Čokoláda v Česku: Z dostupné pochoutky luxusní artikl?

Čokoláda v Česku: Z dostupné pochoutky luxusní artikl?
Z komodity čokolády se možná stane luxusní zboží. Pochoutka ve formě čokolády láká mnohé. Čokoláda obsahuje kakaové boby. Cena kakaa ale razantně roste.

Novodobá historie

Kakaové boby jsou nejdražší komoditou v současnosti. Od začátku roku je cena téměř dvojnásobná a možná bude ještě vyšší.

Příčina

Odborníci se shodují, že příčinou je změna klimatu. Evropy ani Česka se sice zatím nedotklo razantní zdražování cen čokolády, ale i tak je možné, že se čokoláda dostane do třídy luxusního zboží.

Kolik zaplatili výrobci za kakao?

V předchozích dekádách stála tuna kakaových bobů pro výrobce 50 tisíc korun českých, momentálně je to čtyřnásobek. Příčinou je změna klimatu, konkrétně mimořádné sucho v západní Africe.

Když se postřik neprovede rychle a pole podlehne nějaké chorobě, můžete přijít o veškerou úrodu. Kakaové boby zčernají, lusky ztratí na váze a mohou shnít před sklizní.

Kde se pěstují kakaové boby?

Na Pobřeží slonoviny a v Ghaně. Odtud pochází sedmdesát procent světové produkce kakaových bobů a také velké množství čokolády, která se spotřebovává, uvedla Friderike Ottová, vedoucí lektorka klimatických věd na Grantham Institute for Climate Chance and the Environment, Imperial College London.

Jaké bylo v západní Africe počasí?

Nepříznivé počasí v západní Africe způsobil také jev El Niňo. V Africe je extrémně sucho a větrno, což úrodě vůbec neprospívá.

V loni se tam objevovaly vydatné srážky a poté zase dlouhodobá vedra. Vedra tamní úrodu kakaových bobů velmi poškodila. Urodilo se tedy méně kakaových bobů, tím pádem se jejich cena musela samo sebou zvýšit.

Největší produkce kakaových bobů je na Pobřeží slonoviny a v Ghaně
Největší produkce kakaových bobů je na Pobřeží slonoviny a v Ghaně | Zdroj: iprachenko / Depositphotos

Dodávané množství

Dodavatelé mohou dodávat menší obsah zboží a jeho cena se zdvojnásobila, uvedl čokolatiér Paul Hum.

Zdražování kakaa bylo nevyhnutelné

Někteří ekonomové zastávají názor, že ke zdražování kakaových bobů dodávaných z Afriky již muselo dojít. Podle nich extrémně nízké ceny byly z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Cena se držela velmi nízko již dlouhou dobu a neodpovídala skutečné ceně kakaových bobů, tvrdí Petr Kovářík, spolumajitel luxusní značky čokolád Steiner a Kovarik. Půda se velmi ničila takovým způsobem, že se hnojila a pralesy se kácely.

Co dalšího způsobovalo nízkou cenu kakaových bobů?

Zotročování tamních lidí a prodávání do otroctví na Pobřeží slonoviny a Ghany. To samozřejmě mohlo cenu kakaových bobů rapidně snižovat. Petr Kovářík to vidí jako velký problém.

Pocítí zdražování cen spotřebitelé na letošní Velikonoce?

Na Velikonoce se prodávají sladkosti, mezi které patří například čokoládová vajíčka nebo čokoládoví zajíčci. Spotřebitelé ale nárust cen čokolády ještě nezaznamenají, protože obchodníci nakupují zásoby na Velikonoce s předstihem.

U některých čokoládových tyčinek se většinou ponechala cena, ale snižuje se gramáž nebo obsah kakaa.

Zdroje článku: