Ti z nás, kteří pečlivě hlídají slevy, budou jistě potěšeni informací, že nově kromě ukrajinské pšenice se do naší země dováží také mouka z Ukrajiny. Ta je přibližně o tři koruny levnější než naše tuzemská. Čeští zemědělci nicméně nejásají, ba naopak.

Mele se na Ukrajině, může však dorazit i z Polska

Ukrajinská mouka k nám přichází nejen ze samotné Ukrajiny, ale také z Polska. A to jak s označením země původu, tak přebalená do obalu, kde se píše země původu: Polsko. Nemůžeme si tak být plně jisti, odkud mouku skutečně kupujeme, neboť potraviny z obou těchto států nás vyjdou někdy až výrazně levněji než potraviny tuzemské.

Mouka z Ukrajiny není zdraví škodlivá

Navzdory rychle se šířícího mýtu, že všechno pocházející z Ukrajiny je zdraví škodlivé, bylo dokázáno, že tomu tak není. Již před rokem, když se sem začalo dostávat obilí z tohoto východoevropského státu, bylo podrobeno důkladnému testování na pesticidy. A zjistilo se, že se nemáme čeho bát.

A opravdu můžeme být klidní. Namátkové kontroly surovin na vaření probíhají pravidelně a ani tato mouka se jim nevyhne. Analýza se zaměřuje na škodlivé látky obsažené v potravinách pocházejících z východoevropských zemí dopodrobna, rozhodně nejde jen o povrchové testování.

Suroviny z Ukrajiny probíhají kontrole a není se tedy čeho bát, že by byla i mouka zdraví škodlivá
Suroviny z Ukrajiny probíhají kontrole a není se tedy čeho bát, že by byla i mouka zdraví škodlivá | Zdroj: reflextions / Depositphotos

Zájem roste

Postup ukrajinské mouky napříč naší zemí je stále ještě v kolébce, nicméně zájem o ni roste rychleji, než by si čeští zemědělci přáli. Je to tím, že je trochu levnější než ta naše. Nelze však vyloučit, že v budoucnu bude rozdíl činit ještě o několik korun více, čímž se nám mouka z ciziny vyplatí mnohem více.

Ztráta zisku pro tuzemské zemědělce

Jak pěstitelé, tak výrobci mouky rozhodně nejsou nadšeni. Již nyní předpokládají, že pokud se s dovozem ukrajinské mouky něco neudělá, budou ve značné ztrátě. Bojují proto za to, aby dovoz této mouky neprobíhal v takovém měřítku jako nyní. Tento návrh podal Svaz průmyslových mlýnů ČR. Jeho člen Pavel Filip podotýká, že mouka, která se objevila na severu Moravy, je o celé tři koruny levnější než tuzemská.

Seznam regulovaných výrobků z Ukrajiny

Svaz usiluje, aby se mouka stala součástí seznamu potravin z Ukrajiny, které jsou silně regulované. K dnešnímu datu se to týká pouze drůbežího masa, cukru a vejcí. Podíváme-li se na data, zjistíme, že v minulém roce se objem mouky z Ukrajiny oproti předešlému roku zvýšil desetinásobně, z Polska čtyřnásobně. Nicméně podle rezortu zemědělství je snaha zařadit mouku na uvedený seznam zcela marná, neboť mouka je již zpracovaný produkt a na podobné produkty se omezení vztahovat nemůže.

Na seznamu rovněž chybí pšenice z Ukrajiny, která se používá na výrobu mouky. Podle premiéra Petra Fialy větší hrozbu představuje obilí z Ruska, které se k nám nadále dováží.

Zavedení cla může pomoci

Jedinou nadějí pro české zemědělce je tak možné schválení návrhu na zavedení cla, které se bude platit při dovozu z Ukrajiny, což cenu mírně navýší. Návrh vytvořil europoslanec Martin Hlaváček za ANO, který si je dobře vědom, že na obilninách (a tudíž i mouce) společně s olejninami stojí základy našeho zemědělství.