Co všechno se od čtvrtka mění. Můžeme do obchodů, do restaurací i na svařák
Foto: Drazen Zigic / Shutterstock.com

Co všechno se od čtvrtka mění. Můžeme do obchodů, do restaurací i na svařák

Od čtvrtka přechází PES na 3. stupeň, což přináší velké rozvolnění. Otevřou se obchody a služby, ruší se noční zákaz vycházení i konzumace alkoholu na veřejnosti.


Stravovací zařízení

Restaurace, hospody apod. mohou otevřít, musí však snížit kapacitu o 50 %. U stolu mohou sedět maximálně 4 osoby a všichni návštěvníci musí mít místo u stolu. Konzumace "na stojáka" je zakázána. Rovněž je upravena otevírací doba, kdy od 22. do 6. hodiny musí být provozovny uzavřeny.

Stravovací zařízení neotevírají pouze v nákupních centrech, tam mohu fungovat jen výdejní okénka. 

Obchody a nákupní centra

Zde se ruší zákaz prodeje v neděli i omezení prodejní doby. Všechny obchody si mohou otevírací domu stanovit samy. V provozovně však může být přítomen pouze 1 zákazník na 15 metrů čtverečních plochy, toto opatření si musí prodejci kontrolovat. Obchody mohou být otevřeny za stejných podmínek i v nákupních centrech. Povinnost nosit roušky je stále platná.

Ostatní služby

Své provozovny otevírají také kadeřnické, kosmetické salóny a ostatní poskytovatelé služeb. Stejně jako v případě nakupování může být v provozovně přítomen jeden zákazník na 15 metrů čtverečních a je nutné používat ochranné pomůcky.

Bez omezení fungují hotely a jiná ubytovací zařízení.

Shromažďování a společenské události

Končí zákaz nočního vycházení a konzumace alkoholu na veřejnosti, nakonec si tak můžeme užít i vánoční svařák na trzích.

Svatby, pohřby a jiné společenské události mohou pojmout až 30 osob, ostatní venkovní akce mají limit 50 osob a vnitřní 10.

Kultura a zábava

Otevírají se i muzea a galerie, které musí snížit kapacitu na 25 %. Toto opatření platí i pro otevření zoologických a botanických zahrad.

Mohou otevřít také památkové objekty, které mohou pojmout až 10 návštěvníků v jedné prohlídce.

Otevřou se rovněž knihovny, na 15 metrů čtverečních připadá jeden návštěvník.

Sport

Za přísných hygienických podmínek otevírají fit centra, bazény a wellness studia. Rovněž je nutné držet rozestupy a upravit kapacitu na 1 zákazníka na 15 metrů čtverečních. Během cvičení je třeba mít roušku.

Lyžaři si však nezalyžují minimálně do 12. prosince.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy