Jak správně a úsporně topit. Přinášíme tipy, které ocení vaše peněženka
Foto: Yevhen Prozhyrko / www.shutterstock.com

Jak správně a úsporně topit. Přinášíme tipy, které ocení vaše peněženka

Vytápění je vždy výraznou položkou v rodinném rozpočtu a jde o výdaje, které přetrvávají několik měsíců. Z tohoto důvodu je nutné neustále sledovat správné fungování celého topného systému. Stejně důležité jsou i stavební úpravy, které optimalizují energetickou účinnost vytápění.

Jedním z nejdůležitějších aspektů ekonomického vytápění jsou dobře izolované podlahy. Nejlepším izolantem je dřevo, a navíc má příjemný teplý povrch. Dobrá tepelná izolace nesmí chybět ani u dveří a oken. Složitější úpravy jsou potom zateplení fasády domu a střechy.

Další věc, které je třeba věnovat pozornost, jsou radiátory. Ty jsou nejpoužívanějším způsobem vytápění jednotlivých prostor. Původní litinové radiátory jsou v současné době nahrazeny radiátory z oceli nebo hliníku. Ocelové radiátory se rychle zahřívají a pomalu ochlazují. Hliníkové radiátory jsou cenově zajímavé a mají jednoduchou instalaci. Nabízí ale nižší výkon než ty ocelové.

Optimální nastavení teploty

Pokud chcete vytápět váš dům ekonomicky, měli byste najít způsob, jak teplotu regulovat. V době, kdy nejste doma, není nutné vytápět na maximum. Není ovšem ani žádoucí nechat dům vychladnout úplně, protože jeho vytopení je opět ekonomicky náročné. Nejlepší je dům v době nepřítomnosti temperovat a přitopit, jakmile se rodina sejde doma.

Stejné je to i s topením v noci. Optimální teplota pro spaní je 15-18 °C, kojencům a malým dětem by se mělo topit na 18-21 °C. Jako ideální teplota pro denní provoz domácnosti je uváděná teplota 19-24 °C. Jsou ovšem i lidé, kteří se mohou cítit dobře i při nižší teplotě. Každý stupeň, který na termostatu uberete, představuje za celou dlouhou topnou sezónu výraznou úsporu tepla, a tedy i peněz.

Jak používat radiátory

Mít dobrý systém a kvalitní radiátory nestačí. Je třeba radiátory používat správně. K tomu je třeba:

  • Vyhnout se zakrytí (záclonami, závěsy, prádlem k sušení).
  • Nenechávat radiátory instalovat do výklenků nebo na ně pořizovat různé okrasné kryty.
  • Ne příliš rozšířené jsou izolační desky, které se umisťují za radiátor, aby zabránily úniku tepla z radiátorů rovnou do zdi.
  • Jednotlivé radiátory se opatří regulačními ventily, což umožňuje přizpůsobovat teplotu v různých částech domu (v chodbě není potřeba tak teplo jako v obýváku)

Větrání

Občasné větrání místnosti je důležité i v tomto nejchladnějším období. K nejmenším ztrátám energie dochází krátkým větráním, kdy se otevře několik oken najednou na pár minut. Prouděním vzduchu se místnosti vyvětrají během několika minut.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy