Ti nejlepší domácí mazlíčci pro rodinu s dětmi
Foto: Alena Ozerova / Shutterstock

Ti nejlepší domácí mazlíčci pro rodinu s dětmi

Pořídit domácího mazlíčka do rodiny s dětmi je jednou z nejužitečnějších věcí, kterou můžete udělat. Ale jaké zvířátko zvolit, aby bylo právě pro vaši rodinu tím pravým?


Pes nebo kočka

Čtyřnozí chlupáči jsou dětmi jednoznačně nejoblíbenější, ale také nejnáročnější. Pravidelné krmení, venčení a hraní musí být na denním pořádku, i když venku prší nebo jste nemocní. Možná se zdá, že kočka není náročným mazlíčkem, ale pokud je častěji sama doma, může tím trpět a onemocnět. 

Králík

Pokud uvažujete o pejskovi, ale nejste si jistí, zda jej vaše rodina zvládne, pořiďte si nejprve králíčka. Ten vyžaduje o něco méně pozornosti než pes nebo kočka, ale každodenní péče zahrnuje krmení, čištění, péči a hraní. Králík stejně jako pejsek vyžaduje mazlení a zábavu, kterou mu i nejmenší děti s vaším dohledem rády dopřejí.   

Morče nebo křeček

Rozhodnete-li se pro morče nebo křečka, nejlépe je pořizujte v párech, jsou to totiž velmi společenská zvířata. Nezapomeňte však na včasnou kastraci v případě společného soužití samce a samičky. Křečci se dožívají v průměru 2 let, morčata pak 4–8 let. Myslete také na to, že hlodavci žijí především nočním životem.

Zdroj: Lipatova Maryna / Shutterstock

Potkan

Neděste se, pokud překonáte prvotní odpor, potkan se může stát vaším věrným rodinným společníkem. Potkan patří mezi velmi inteligentní a společenská zvířata, velmi rychle si na vás zvykne a rád se mazlí. Pokud mu nedokážete věnovat alespoň hodinu vašeho času, pořiďte mu raději parťáka. Potkani jsou také citliví na prochladnutí, dbejte proto na umístění klece mimo průvan.

Papoušek

Trochu hlučnější společník, ale přitom nepřekonatelný svou zvědavostí a chytrostí. Papoušci milují lidskou společnost, proto si je pořizujte pouze, pokud doma trávíte dostatek času. Často jim stačí, když vás mohou pozorovat a když si s nimi občas někdo popovídá a podrbe je za krkem. 

Želva

Želva je pro malé děti příliš pomalá, ale trpělivějším dětem může vyhovovat. Než si želvu přinesete domů, zjistěte si, co vše potřebuje a zda jste schopni jí zajistit speciální podmínky, které vyžaduje. Taky myslete na to, že s vámi želva pravděpodobně stráví celý váš život. 

Želva domácí - Akvárium

Zdroj: slowmotiongli / Shutterstock

Adopce zvířete či venčení psů

Máte-li doma málo místa nebo času, zkuste si adoptovat zvířátko v blízké zoo. Je to skvělý způsob, jak vštípit vašemu dítěti zájem o ochranu zvířat a ekologii. Máte-li v blízkosti útulek, jistě tam uvítají dobrovolníky na venčení pejsků. A vy si vyzkoušíte, jak vaše dítě na psa reaguje a jestli by ho venčení po pár dnech neomrzelo.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Rodina

Proč rodiče neposlouchají své děti a pár tipů, jak to změnit

Proč rodiče neposlouchají své děti a pár tipů, jak to změnit

Každý rodič snad zažil tu situaci, kdy monotóním hlasem odpovídá svému dítěti na otázky, které pořádně ani nevnímá. Dítko nadšeně skáče radostí, co všechno mu netušící rodič povolil, a ten se pak nestačí divit. Jak často vy slyšíte od vašeho dítěte větu: “Ty mě ale vůbec neposloucháš!”

5 nápadů na aktivity v kruhu rodinném: Uspořádejte turnaj v deskovkách, domácí kino nebo závod ve skoku přes švihadlo

5 nápadů na aktivity v kruhu rodinném: Uspořádejte turnaj v deskovkách, domácí kino nebo závod ve skoku přes švihadlo

Více než kdy jindy jsme nyní zavřeni v našich bytech s ostatními členy domácnosti. Avšak trávíme čas skutečně společně? Čas v rodinném kruhu se stává zavedenou rutinou, ve které se věnujeme svým povinnostem a individuálním zábavám. Nezapomínejme, že kvalitní rodinný čas vypadá trochu jinak.

Typické hlášky rodičů, které jsme všichni nesnášeli. Jestlipak je používáte také

Typické hlášky rodičů, které jsme všichni nesnášeli. Jestlipak je používáte také

Rady rodičů posloucháme celý život, některé nám ale utkvěly v paměti především proto, že jsme je tehdy tolik nesnášeli. Rodičům se ale neodmlouvá, a tak nám nezbylo nic jiného, než je poslouchat. Většina z nich se ale opakuje už po několik generací a dětem dokáže stejně spolehlivě zkazit náladu.

Ozdoby na stromeček z ořechových skořápek

Ozdoby na stromeček z ořechových skořápek

Připomeňme si jakými ozdobami si zkrášlovaly vánoční stromek naše prababičky. K výrobě používaly z velké části materiál dostupný v okolí domu. Ze zahrady ořechy, z pole slámu a kukuřičné šustí, z lesa pak plody stromů.

Mikulášské tvoření s dětmi: Čert z křížal

Mikulášské tvoření s dětmi: Čert z křížal

Již několik století patří sušené ovoce k adventním pokrmům. Ze sušeného ovoce se vyráběly postavičky pro děti nejen na mikulášskou nadílku. V minulosti se figurky upevňovaly na dřevo, vytvářely se z nich skupinky čerta, anděla a Mikuláše v rozmanitých kompozicích s betlémem. Takové figurky se doplňují nalepenými vlasy a vousy z koudele, oblékají se do šálek z kanafasu, přidávají se i dřevěné a kovové prvky.


Další články z rubriky Rodina