Sněmovna neprodloužila nouzový stav, co se od pondělka mění?
Foto: Maderla / Shutterstock.com

Sněmovna neprodloužila nouzový stav, co se od pondělka mění?

Vláda pohořela, nedokázala se dohodnout na prodloužení nouzového stavu. Od pondělka se mění mnoho věcí, jsou-li tyto změny trvalé ale zatím není jasné, může zakročit ministerstvo zdravotnictví i hejtmani krajů.

Až v pozdních hodinách se sněmovna ve čtvrtek dostala k hlasování o prodloužení nouzového stavu. Tentokrát se ale vládě nepodařilo přesvědčit nikoho z opozice k hlasování pro prodloužení, a tak vláda ANO a ČSSD pohořela, nouzový stav oficiálně končí v neděli. Jestli dojde k opětovným návrhům zatím není známo. Co se od pondělí změní a jaká je pravděpodobnost, že nouzový stav nastane v blízké době znova?

Konec zákazu shromažďování a systému PES

Nouzový stav dovoloval do jisté míry omezovat svobodu pohybu. Mezi to se řadilo také právo na protest a na stávku. Takovéto události mohly být během nouzového stavu potlačeny vládními silami, což od pondělí neplatí. Rovněž se nesmí omezit shromažďování lidí ať už venku, nebo v domácnostech.

S tím souvisí i konec systému PES, který byl nezbytný pro kontrolu v nouzovém stavu, v této chvíli již zkrátka není potřeba.

Roušku jen tak neodložíme, obchody otevřou s možným omezením

Přestože nouzový stav končí, povinnost nosit roušku přetrvá na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, pokud se tedy ministerstvo zdravotnictví nerozhodne jinak, s největší pravděpodobností bude ale ochrana úst a nosu stále nutná. 

Se zrušením omezení volného pohybu souvisí i otevření obchodů a služeb. Kraje ani hygienické stanice nemají v pravomoci tyto provozy uzavřít, mohou však nařídit jisté povinnosti, jako třeba omezení kapacity, rozestupy apod.

Restaurace a hotely nejspíš zůstanou zavřené

O provozovnách jako jsou restaurace, bary, hospody, kavárny, hotely, pensiony a další budou nově rozhodovat kraje ve spolupráci s hygienickou stanicí. Stejně jako v případě obchodů, i zde mohou hygienické stanice se zastupiteli kraje regulovat jejich provoz i po otevření.

 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy