Rodina Lykovových – 42 let v izolaci sibiřské tajgy a osud Agafji Lykovové

Rodina Lykovových – 42 let v izolaci sibiřské tajgy a osud Agafji Lykovové
Ruská rodina Lykovových přežila více než čtyři desetiletí hluboko v sibiřské tajze zcela odloučena od civilizace. Když je v roce 1978 náhodně objevili geologové, obnovený kontakt s civilizací vedl k tragédii – přežila pouze nejmladší dcera Agafja.
Obsah článku
  1. Pojďme si to shrnout
  2. Celý článek ZDE
  3. Útěk před pronásledováním
  4. Život v izolaci
  5. Objevení rodiny (1978)
  6. Tragédie po kontaktu
  7. Agafja Lykovová dnes

Pojďme si to shrnout

  • Rodina Lykovových, příslušníci pronásledované komunity starověrců, uprchla v roce 1936 do odlehlé sibiřské tajgy, aby unikla náboženské perzekuci (Smithsonian Magazine).
  • V divočině žili 42 let zcela bez kontaktu s civilizací. Pěstovali plodiny, lovili, neměli žádné moderní vymoženosti (dokonce ani sůl) a netušili nic o světových událostech jako byla druhá světová válka.
  • V roce 1978 je objevila skupina sovětských geologů z helikoptéry a navázala s nimi opatrný kontakt. Lykovovi zůstali ve svém srubu a odmítli se vrátit do civilizace, i když od geologů přijali např. sůl a jiné potřebné věci.
  • Krátce po obnovení kontaktu postihla rodinu tragédie: roku 1981 během několika měsíců zemřely tři ze čtyř dětí (Savin, Natalja a Dmitrij) v důsledku kombinace podvýživy a zavlečených nemocí, na něž neměli imunitu. Otec Karp zemřel o několik let později v roce 1988.
  • Poslední přeživší, Agafja Lykovová, dodnes žije v tajze na původním místě. V roce 2016 byla krátce v nemocnici a roku 2021 se přestěhovala do nového srubu, který jí nechal postavit oligarcha Oleg Děripaska.

---------------------------------

Celý článek ZDE

---------------------------------

Útěk před pronásledováním

Karp Lykov patřil k malé komunitě starověrců – tradicionalistických pravoslavných věřících, kteří byli v Rusku po staletí pronásledováni. V roce 1936 během stalinských čistek zastřelila komunistická hlídka Karpova bratra. To přimělo Karpa se svou ženou Akulinou a dětmi utéci do divočiny (Rare Historical Photos).

Život v izolaci

Rodina si postavila srub a začala hospodařit. Pěstovali brambory a žito, lovili ryby, sbírali houby a lesní plody. Oblečení vyráběli z konopí a boty z březové kůry. Neměli žádné kovy ani sůl, což Karp označil za „největší muka“ (Smithsonian).

V roce 1961 krutá zima zničila úrodu. Rodina jedla kůru stromů a kožené části bot. Matka Akulina se obětovala – přestala jíst, aby děti přežily – a zemřela hladem (Wikipedie).

Objevení rodiny (1978)

V roce 1978 pilot vrtulníku spatřil v horách mýtinu a geologové našli chatrč. Když otevřeli dveře, objevil se vousatý stařec v záplatované košili – Karp Lykov. Jeho dcery křičely, že přišel Boží trest. Lykovovi nevěděli o druhé světové válce ani o letu člověka na Měsíc. Úplně je fascinoval celofán: „Je to jako sklo, ale dá se mačkat!“ vydechl Karp (Smithsonian).

Rodina Lykovových žila více než 40 let v odlehlých oblastech sibiřské tajgy – zcela izolovaná a více než 150 mil od nejbližšího lidského osídlení.

Rodina Lykovových žila více než 40 let v odlehlých oblastech sibiřské tajgy – zcela izolovaná a více než 150 mil od nejbližšího lidského osídlení. | Ruská sibiř | Zdroj: Depositphotos

Tragédie po kontaktu

Roku 1981 zemřely tři ze čtyř dětí během několika měsíců – Savin a Natalja na selhání ledvin, Dmitrij na zápal plic. Podle lékařů je osudným faktorem ztráta imunity během izolace a zavlečené nemoci od návštěvníků (Wikipedie).

Karp přežil děti jen o pár let – zemřel v roce 1988. Od té doby zůstala jediná dcera Agafja sama v horách.

Agafja Lykovová dnes

Agafja (nar. 1944) žije v sibiřské tajze dodnes. Odmítla se trvale přestěhovat do civilizace. V roce 2016 byla krátce hospitalizována kvůli zdravotním potížím, ale vrátila se do hor (The Guardian). Roku 2021 jí nadace oligarchy Olega Děripasky postavila nový srub (ExplorersWeb).