ČEZ bude zlevňovat, už v létě zaplatí zákazníci méně za plyn i elektřinu

ČEZ bude zlevňovat, už v létě zaplatí zákazníci méně za plyn i elektřinu
Největší česká energetická společnost ČEZ chystá zlevňování, které se dotkne přibližně 1,7 milionů zákazníků. Ceny budou upravovat také konkurenční společnosti.

ČEZ plánuje snížit ceny elektřiny a plynu pro své stávající zákazníky, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou. Největší zlevňování nastane v červnu a v červenci, kdy mají ceny plynu klesnout o 17 procent a ceny elektřiny o 9 procent. Úprava cen se nejvíce dotkne těch zákazníků, kteří nemají fixace na odběr energií. Ti, kteří mají fixace ale neodejdou s prázdnou, připravují se slevy i pro fixované produkty. Na tuto strategii reagují i konkurenční subjekty, které také plánují snižování cen.

Změna cen proběhne automaticky, zákazník nemusí nic dělat

Od 1. června se cena plynu u ČEZ bez fixace sníží na 1479 korun za jednu megawatthodinu bez DPH. Následně od začátku července poklesne cena elektřiny na 3959 korun za megawatthodinu. V rámci úpravy ceníku nemusí zákazníci podnikat žádné kroky, změna se projeví automaticky.

ČEZ takto pokračuje ve své strategii, kterou započal už na začátku roku. Od té doby krotí ceny, které v minulosti markantně vyrostly. Například květnové snižování cen fixovaných produktů ČEZu představuje již třetí vlnu ve snižování cen za energie.

Snižování cen energií jde postupně už od začátku roku a bude pokračovat dál
Snižování cen energií jde postupně už od začátku roku a bude pokračovat dál | Zdroj: zhengzaishuru / Depositphotos

Ceníky upravují i ostatní dodavatelé energií

Na snižování cen musely reagovat také ostatní společnosti dodávající plyn a elektřinu českým domácnostem. Kupříkladu společnost E.ON zlevňuje plyn od května zákazníkům v rozmezí 13 až 21 procent, zároveň snižovala ceny pro fixované balíčky. Zlevňuje také například Innogy s tím, že k úpravám ceníku bude docházet postupně i v druhé polovině roku 2024. Mnozí menší dodavatelé ale se regulací cen ještě vyčkávají, a to například z důvodu toho, že své produkty nakoupily s předstihem, kdy se na burze obchodovalo za vyšší ceny, a tak si nemohou dovolit upravit ceny pro koncové zákazníky ihned.

Za pozvolném snižováním energií stojí fakt, že už na začátku roku došlo ke snížení cen plynu a elektřiny na energetickém trhu. Megawatthodina elektřiny stojí na burze přibližně 2203 korun, v těchto cenách sledujeme meziroční pokles o 40 procent. Výraznější je pokles ceny plynu. V lednu se s ním obchodovalo za 892 korun za megawatthodinu, což je meziročně zhruba o 50 procent méně. Ačkoliv jsme mohli sledovat drobné výkyvy těchto cen v průběhu prvních měsíců tohoto roku, kdy například v březnu ceny energií o něco málo rostly, trend pro tento rok je výhradně klesající.

Zdroje článku: