Podzim je dobou, kdy vysazujeme nové ovocné stromky a okrasné dřeviny
Foto: Autor: azem / Shutterstock.com

Podzim je dobou, kdy vysazujeme nové ovocné stromky a okrasné dřeviny

Podzim je dobou, kdy vysazujeme nové ovocné stromky a okrasné dřeviny Další fotografie v galerii >
Foto: Autor: azem / Shutterstock.com
Podzim, kdy už pomalu končí všechny zahradní práce, které nás provázely od jara, je ta nejvhodnější doba, kdy zvážit, zda máme ještě v naší zahradě místo na nové stromy a keře.

Jak na to

Kromě broskvoní a meruněk, které by se měly vysazovat na jaře v březnu a dubnu, můžete vybírat v široké škále ovocných stromů a jejich odrůd. Slunce už není tak intenzivní a stromek bude mít dost času zakořenit, než přijdou mrazy.

Vybírejte si stromky uváženě:

• Pokud budete vysazovat strom, který bude solitér, vybírejte si ovocné dřeviny, které jsou samoopylující. Ve své blízkosti tedy nepotřebují žádný zdroj pylu.  Takové stromky jsou označené jako samosprašné.

• Při výběru odrůd se informujte o době, kdy ovoce dozrává. Některé odrůdy mohou být v konzumní zralosti v době, kdy jezdíte pravidelně na dovolenou, a tak byste úrodu nestihli sklidit a zpracovat, a to by byla škoda. Zdravé a chemicky neošetřené ovoce dnes získáte prakticky jen z vlastní zahrady, protože od velkopěstitelů je vše chemicky ošetřeno a pokud budete kupovat BIO kvalitu, sáhnete pořádně hluboko do kapsy.

• Při výsadbě ovocných stromů myslete na dobré sousedské vztahy a stromy dejte alespoň 5 metrů od sousedního pozemku. Vyhnete se tak sporům kvůli opadanému listí a ani zralé ovoce na sousedově trávníku není ideálním stavem.

• V místě výsadby upravte půdu zkypřením asi v ploše 2 m2 a připravte jámu asi 1.5x větší, než je velikost kořenového balu nového stromku. Běžně se dělá jáma asi 0,5 m hluboká, pokud má stromek specifické požadavky, mělo by to být uvedeno na etiketě. Pokud nemá nový stromek kořenový bal, musí se na několik hodin, nejlépe přes noc, ponořit do vody.

• Strom musí růst rovně, takže součástí výsadby je zatlučení robustního kůlu ještě samotnou výsadbou stromku.

• Na dno jámy můžete dát dobře vyzrálý kompost. Dřevinu pěkně do jámy usaďte a srovnejte. Dbejte na to, aby očkování stromku bylo na šířku dlaně nad povrchem hlíny, kterou sazenici zasypete. Půda musí být kvalitní a bohatá na živiny. Stromek uvažte a pořádně zalijte. V následujících dnech zálivku opakujte, aby okolí stromku nevyschlo, pokud nebude pršet.

• Nic nezkazíte, pokud mladý stromek před příchodem mrazů obalíte do bílé netkané textilie, aby byla rostlina chráněná před holomrazy.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy