Pěstujte oleandry jako profík: Vše, co potřebujete vědět o tom, jak tyto nádherné rostliny udržet zdravé a kvetoucí

Pěstujte oleandry jako profík: Vše, co potřebujete vědět o tom, jak tyto nádherné rostliny udržet zdravé a kvetoucí
​​​​​​​Oleandry jsou krásné keře a mohou posloužit jako okrasa zahrady, balkónu nebo terasy. Jejich pěstování není náročné. Dokážou svou vůní vyvolat dojem exotických destinací.

Oleandry

Jedná se o zelené, kvetoucí keře či menší stromy. Ve volné přírodě dosahují výšky až čtyř metrů. Větve a výhony mají prutovité, listy jsou úzké, lesklé a kožovité. Na výhonech se nacházejí květy v bohatých květenstvích. Květy jsou typické svojí aromatickou vůní a svou krásou. Pocházejí ze Středomoří a ze subtropických oblastí Asie.

Jedovaté rostliny

Tyto nádherné keře či stromy mají jednu velikou nevýhodu. Jsou prudce jedovaté. Oleandry obsahují glykosidy ( oleandrin, adinerin, folinerin,…). Jedovaté jsou všechny části rostliny, včetně květů. Největší koncentrace účinných látek je v listech. Mírná otrava se projevuje nevolností, požití většího množství listů nebo květů může skončit dokonce i smrtí!

Máte malé děti? Pak je lepší si pěstování těchto rostlin prozatím odpustit. Malé děti jsou totiž v blízkosti těchto keřů či stromů v nebezpečí.

Odvary z květů a listů jako jedy

Odvary jako jedy se používaly již od starověku. Části těla oleandru při poranění roní slizkou šťávu. Lidé se přiotrávili, když opékali maso na prutech z oleandru. Tyto jedy se využívají i v medicíně, hlavně k povzbuzení srdeční činnosti nebo se přidávají do močopudných prostředků.

Druhy oleandrů

Pěstuje se mnoho kultivarů a ve volné přírodě rostou zdivočelé populace oleandrů. Mezi známé druhy patří pěstovaný planý druh oleandr obecný (Nerium oleander). Poznáte ho podle jednoduchých růžových květů o velikosti cca 3 cm. Dalším druhem jsou vyšlechtěné rostliny, které poznáte podle různorodých barev (růžová, lososová, světle červená až tmavě rudá, žlutá, krémová i jasně bílá). Květy jsou jednoduché či plné o velikosti cca 9 cm. Dalším druhem jsou kultivary okrasné, panašované (žluto či bělozelené) listy, takže plní dekorativní funkci, i když zrovna nekvetou.

Pěstování oleandrů

Na zahradě

Oleandry potřebují slunné a teplé místo. Nejlépe se jim bude dařit na plném slunci, případně v polostínu. Žádná rostlina se neobejde bez správné zeminy. Substrát na oleandr by měl být dobře propustný a disponovat dobrým odvodňovacím systémem. Je možné tedy do půdy přidat i písek. Oleandr je odolný proti suchu, ale v době růstu na jaře a v létě potřebuje pravidelně zalívat. Pozor ovšem na přemokření. Nedostatek vody může být jedním z důvodů, proč oleandr nevykvete.

V květináči

Oleandry je možné pěstovat i v květináči. V tomto případě je potřeba být obezřetní při zalívání. Vyhněte se přemokření, ale i nedostatku vláhy. V létě je potřeba oleandr pořádně zalévat. V podvečer můžete i rosit.

Kdy přesadit oleandr z květináče

Oleandr je potřeba přesadit z květináče ve chvíli, kdy už je jí květináč malý. Obdobím může být jaro nebo i podzim či zima po odkvetení květů. Nezapomínejte při přesazování na jedovatost rostliny. Vybavte se proto oděvem, který zabrání vašemu přímému styku s touto rostlinou.

Tak přejeme, ať vám pěkně oleandry kvetou.

Zdroje článku: