Myslela jsem, že mě nenávidí, přitom mě tajně miloval. Přiznání přišlo u kančího guláše
Nenávist na první pohled
Tomáš nastoupil do naší firmy před dvěma lety. Hned první den při poradě, když jsem prezentovala svůj projekt, se na mě díval tak… nijak. Jako bych byla neviditelná. Když jsem skončila, zvedl ruku a v klidu rozebral každý můj argument. Ne agresivně, ale chladně, fakticky, devastačně.
Od té doby to bylo pořád stejné. Míjeli jsme se na chodbě – pozdravil všechny kromě mě. Schůzky – sedával si co nejdál. Když jsem navrhla řešení, vždycky měl připomínku. Ne urážlivou, jen… jako by moje nápady prostě nebyly dost dobré. Jako bych nebyla dost dobrá já.
Kamarádka mi říkala, že si to možná jen představuju. Ale nepředstavovala. Cítila jsem to každým nervem. Ten chlap mě prostě neměl rád a já jsem postupně přestala mít ráda jeho taky.
E-mail, který všechno změnil
Když přišel mail o teambuildingu s kulinářskou soutěží, málem jsem ho smazala. Dva dny v chatách v lese, vaření divočiny, týmové aktivity. Rozhodně ne můj šálek kávy. Ale šéf dal jasně najevo, že účast je víc než doporučená.
Den před odjezdem vylosovali dvojice pro vaření. Otevřela jsem přílohu mailu a málem mi spadl mobil z ruky. Já a Tomáš. Kančí guláš.
Napsala jsem organizátorce, jestli by nešlo vyměnit. Odpověděla, že los je los a že to přece zvládneme jako dospělí lidé. Dospělí lidé. Jasně.
První den – mlčení těžší než kámen
Přijela jsem do kempu mezi posledními. Tomáš už stál u našeho přiděleného ohniště, ruce v kapsách, pohled upřený někam do korun stromů. Když mě uviděl, jen kývl. Ani ahoj.
Dostali jsme suroviny – kančí maso, koření, zeleninu, základní vybavení. Pravidla byla jednoduchá: do večera uvaříme guláš, porota ocení. Začali jsme v naprostém tichu. Já krájela cibuli, on připravoval maso. Každý na svém konci stolu.
Atmosféra byla chladná. Cítila jsem, jak se mi svírá žaludek pokaždé, když se naše ruce náhodou přiblížily u mísy. Celé odpoledne s člověkem, který tě nemůže vystát. Paráda.
Ujela mi ruka s paprikou
Pak se stalo něco zvláštního. Omylem jsem přidala dvakrát víc papriky, než jsem chtěla. Zaklela jsem pod vousy a čekala jsem poznámku. Místo toho se Tomáš zasmál. Poprvé. Opravdově.
„To je dobře. Kančí chce sílu,“ řekl a podíval se na mě. Poprvé se mi opravdu podíval do očí.
Guláš se vařil, vůně se šířila po kempu. Seděli jsme u ohně a já jsem si uvědomila, že poprvé za dva roky spolu mlčíme… v pohodě. Něco se uvolnilo.
„Proč mě vlastně tak nemáš rád?“ zeptala jsem se najednou. Nevím, co mě to napadlo. Možná únava, možná dým z ohně.
Zvedl hlavu. Vypadal… zaskočeně? „Cože?“
„No, je to jasný. Od prvního dne se ke mně chováš, jako bych byla problém. Ignoruješ mě, kritizuješ… Tak proč?“
Odmlčel se. Dlouho. Pak se nadechl. A to, co řekl, mi vyrazilo dech.
Přiznání, které jsem nečekala
„Protože jsem si myslel, že bys o mě nikdy nestála,“ řekl tiše, pohled upřený do ohně. „První den, když jsi prezentovala… Viděl jsem, jak jsi chytrá, sebevědomá, úspěšná. A já jsem si připadal… méněcenný. Ignoroval jsem tě, protože jsem nevěděl, co říct, aniž bych zněl jako naprostý hlupák.“
Seděla jsem jako solný sloup. „Ty… cos řekl?“
„Že jsem do tebe zamilovaný od prvního dne. A že jsem si myslel, že nemám šanci. Tak jsem radši hrál chladného profesionála.“
Srdce mi tlouklo tak, že jsem si myslela, že ho musí slyšet. Dva roky. Dva roky jsem si myslela, že mě nenávidí. A on…
„Tomáši,“ zasmála jsem se nervózně. „Já jsem si myslela, že tě štvu. Že jsem ti protivná.“
Podíval se na mě, tentokrát naplno. „Protivná? Ty jsi… ty jsi úžasná. A já jsem zbabělec.“
Guláš, který nás spojil
Porota náš guláš ocenila druhým místem. Ale to už bylo úplně jedno. Seděli jsme u stolu, já s talířem v ruce, Tomáš vedle mě, a poprvé jsme spolu mluvili jako ti dospělí lidé, o kterých mluvila organizátorka. O práci, o životě, o všem.
Řekl mi, že každá jeho připomínka na schůzkách byla jen pokus, jak se ke mně dostat blíž. Že každé ráno doufal, že mě potká u kávovaru. Že když jsem jednou změnila účes, všiml si toho jako první, ale bál se to říct.
A já jsem mu řekla, že jsem si myslela, že jsem pro něj neviditelná. Že mě to bolelo víc, než jsem chtěla přiznat.
Jak je to dnes
Dneska, rok poté, sedíme spolu u stolu. Tentokrát ne u ohně v lese, ale v naší kuchyni. Tomáš vaří – ne kančí guláš, ale rizoto.
Dva roky jsme si ublížovali kvůli strachu. Kvůli tomu, že jsme radši mlčeli, než riskovali odmítnutí.
Teď vím, že někdy stačí málo. Jeden teambuilding. Jeden hrnec guláše. Jedna otázka nahlas. A všechno se může změnit.
„Nejhorší není odmítnutí. Nejhorší je celý život nevědět, co by bylo, kdybych se nezeptala.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.