Muškáty na balkoně: 4 důvody, proč byste muškáty na balkon rozhodně sázet neměli

Muškáty na balkoně: 4 důvody, proč byste muškáty na balkon rozhodně sázet neměli
Mít zábradlí balkonu doslova porostlé kvetoucími převislými muškáty je krásné. Rázem se i v paneláku můžete cítit jako na zahradě. Ale existují i důvody, proč byste si muškáty na balkon rozhodně sázet neměli.

Muškáty se nejčastěji sázejí do truhlíků a většina lidí je má na vnějších parapetech oken, na terase, kolem pergoly nebo na zábradlí balkonu. Jsou krásné, mají mnoho odrůd a barev a pořídit si dokonce můžete i vonné muškáty, které vás dostanou svými fascinujícími vůněmi. Muškátům přitom stačí slunce, dostatek vody a trochu hnojiva a mohou být chloubou vaší zahrady od jara až do podzimu. Ale na zahradě byste je také měli nechat. Máme pro vás totiž důkaz, že muškáty na balkoně se snadno mohou stát důvodem k vzteku.

1. Lákadlo pro hmyz

Pokud budete mít balkon plný rozkvetlých muškátů, stane se cílem různorodého hmyzu. A vaše venkovní posezení se tak může proměnit v peklo. K muškátům se totiž budou slétat včely, čmeláci a další hmyz ze širokého okolí ve snaze opylovat je. Pokud se děsíte včelího bodnutí nebo jste na něj dokonce alergičtí, nebudou kvetoucí rostliny ideálním výběrem pro váš balkon a lepší by možná bylo sáhnout po nějakých méně nápadných, ale třeba o to zajímavějších exemplářích.

2. Zhouba pro včely

Už jsme zmínili snahu včel opylovat vaše muškáty. Jenže to se jim právě u muškátů nepodaří – ačkoliv často bohatě kvetou, tak pylu se v nich včely nedočkají. Respektive, v některých druzích muškátů ano, ale je ho jen minimální množství. Což však hmyz netuší a mnohdy neúnavně oblétává květ za květem. A nakonec se tím velmi unaví. Je prokázáno, že řada včel hyne únavou, protože nemají sílu vrátit se do úlu. Takže včelaři muškáty doslova nenávidí, protože jsou zhoubou pro opylovače.

3. Plíseň na muškátech

Dalším důvodem, proč muškáty nepěstovat na balkoně v těsné blízkosti vašeho venkovního sezení je, že se na nich často může objevit plíseň. Jedná se o jednu z nejobvyklejších nemocí muškátů a projevuje se černými skvrnami na listech. V takovém případě je potřeba plíseň manuálně odstranit, neboli setřít skvrny z napadených listů. Pokud to nejde, musíte poškozené listy ostříhat. Pak je potřeba celou rostlinu vydezinfikovat, na což si musíte pořídit speciální prostředek. Dezinfekce by měla obsahovat měď, aby dobře fungovala. A následně muškáty nezalévejte a nechte substrát kolem nich hodně vyschnout (ale ne moc, aby vám naopak neuschly).

Pokud o muškáty správně nepečujete, můžou vám spíše škodit, než dělat radost
Pokud o muškáty správně nepečujete, můžou vám spíše škodit, než dělat radost | Zdroj: ChiccoDodiFC / Depositphotos

4. Molice

Existuje ještě jeden druh hmyzu kromě včel a čmeláků, pro který vaše muškáty budou hodně lákavé. Jsou jím molice, případně i mšice. Tyto malé potvůrky se doslova přisají na stonky a listy vašich muškátů a začnou je okrádat o živiny. Muškáty začnou chřadnout a nakonec mohou úplně uschnout. Proto je potřeba použít proti molicím nebo mšicím co nejdříve speciální postřik, abyste je jím zlikvidovali. Při stříkání si dejte pozor na své dýchací cesty (je lepší použít například roušku nebo respirátor) a chraňte si i pokožku.