Je detoxikace organismu pouze módním trendem nebo má nějaký význam?
Foto: 13Smile / www.shutterstock.com

Je detoxikace organismu pouze módním trendem nebo má nějaký význam?

Detoxikace organismu je „zaklínadlem“ mnoha výrobců různých výživových doplňků a dalších přípravků a oblíbeným termínem mnoha autorů z řad novinářů i spisovatelů. Jenže potřebujeme se vůbec detoxikovat? A proč?


Má smysl se detoxikovat?

Zejména s jarem se s železnou pravidelností vyrojí řada článků na téma detox. Radí nám, jak si důkladně pročistit organismus. Slibují téměř zázraky: Po absolvování detoxu budeme štíhlejší, zaplaví nás příval energie, posílíme si imunitu a celkově vyjdeme z detoxu zdravější i krásnější.

Kromě pití bylinných čajů nebo konzumace různých superpotravin se podobné texty nezdráhají doporučovat saunu, klystýr a další „zaručené“ metody. Často skloňovaným termínem bývá i půst. Je tohle všechno potřeba?

Obecně lékaři zastávají názor, že nikoli. Není totiž žádnou studií prokázáno, které konkrétní toxiny by tímto způsobem měly být z organismu odstraněny.

Hlavní úlohu v detoxikaci našeho organismu plní játra. Zejména ta bychom si měli chránit. Jak? Jde především o klasickou úpravu jídelníčku, v níž bude optimální rozložení tuků, sacharidů i bílkovin. Pokud vynecháte tučné, mastné a jinak nezdravé potraviny, subjektivně se i bez detoxu budete cítit lépe.

Játrům rovněž prospěje pravidelný pohyb. Tím totiž zvýšíte jejich prokrvení a reálně detoxikaci napomůžete.

Pozor na klystýr a další „zázračné“ procedury

Proti krátkodobému půstu odborníci nic nenamítají. Pomůže vám uvědomit si, že toho občas skutečně konzumujeme příliš a nastavit si zdravější stravovací návyky. Je však nutné s ním začít pozvolna. Začít můžete tím, že odbouráte alkohol a vzápětí si odřeknete kofein.

Rovněž prokazatelně prospěšné je výše zmiňované chození do sauny. To vám posílí imunitu, zlepší spánek a celkově má blahodárný vliv na psychiku. Sauna pro vás ale nemusí být vhodná, jestliže máte potíže se srdcem nebo trpíte vysokým krevním tlakem.

Klystýr doporučen není. V domácích podmínkách si můžete v krajním případě způsobit i poranění střeva. Při pravidelné aplikaci můžete mít dokonce problém s tím, že vaše střevo už se klasickým způsobem nevyprázdní. A kromě toho: Střevo je bohatě osídleno mikroflórou, která je našemu zdraví prospěšná, „vypláchnout“ ji je tak spíše značně kontraproduktivní.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy