„Známá mojí známé říkala“ aneb největší hoaxy ohledně koronaviru

„Známá mojí známé říkala“ aneb největší hoaxy ohledně koronaviru
„Známá mojí známé říkala“ aneb největší hoaxy ohledně koronaviru Další fotografie v galerii >
Foto: Angelina Bambina / www.shutterstock.com
Dezinformace se dnes přes sociální sítě říší raketovou rychlostí. Na téma koronavirus jich vzniká nepřeberné množství, během nouzového stavu ale takové hoaxy častokrát hraničí s poplašnými zprávami. Které jsou ty nejrozšířenější a proč jim nevěřit?

Netestovaní pozitivní 

„Kamarádka mojí známé byla šla na testy, kvůli nekonečně frontě se ale nakonec otestovat nenechala a odešla. Přesto jí za dva dny přišla SMS s tím, že je pozitivní.“ Každý uživatel Facebook se jistě setkal hned s několika rozličnými statusy, hlásajícími přesně takový zkrat v testování. Stačí zapojit kritické myšlení a každého hned napadne, že se jedná o nesmysl. To hned z několika důvodů. Člověk, který takový status napíše, je z pravidla téměř anonymní, bez profilové fotky, často bez reálného jména a dalších informací na profilu. Další společným jmenovatelem podobným výmyslů je, že se incident nikdy neodehrál dané osobě, ale má ho z druhé, často i šesté ruky - „přítel dcery známé mojí kamarádky“. Nejzásadnější ale je, že k ničemu takovému ve skutečnosti dojít nemohlo, protože své kontaktní informace sdělujete hygieně až v momentě, kdy jste testovaní. Pokud tedy daný člověk odejde při čekání ve frontě, hygiena na něho telefonní číslo nemá a v podstatě ani neregistruje jeho přítomnost na testovacím místě.

Samozřejmě nikdo nepopírá, že k mnohým chybám při trasování a testování došlo. Případy, kdy přijde SMS špatnému příjemci, se dějí. Testů jsou tisíce a k chybám dochází, žádná z toho však nesnižuje věrohodnost testů. 

Vpravují do nás čipy

Jsou i tací, kteří zastávají názor, že covid-19 byl uměle rozšířen proto, aby nám mohly být do těla vpraveny sledovací čipy. V některých verzích této báchorky tak činí vláda pod vedením Billa Gatese. Během testování údajně vpravují skrze nosohltan do mozku nanočipy, jiní tvrdí, že se tak bude dít při očkování. Jeden z uživatelů Facebooku tento hoax opět podložil historkou, tentokrát o kamarádovi z Anglie, kterého několik dní po testování bolela hlava a tekla mu z nosu krev. Když se o něco později u televize šťoural v nose, vypadl mu z něho nanočip. Pro větší autenticitu autor příspěvku přiložil také fotku onoho čipu. Samozřejmě ukradenou z internetu, která zachycuje úplně jiný čip. 

Roušky nás otráví 

Jediná zdravotní rizika nošení roušek přináší pouze v případě, že ji neměníte dostatečně často. Roušku je třeba po každém použití vyměnit za nový kus, nejenom, že se snižuje její účinnost, ale také se v ní množí bakterie a plíseň. Fakenews o tom, že se pod rouškami hromadí oxid uhličitý, který poté dýcháme, jsou od pravdy na míle daleko. Rouška zadrží jednotlivé kapénky, ale molekuly, které dýcháme a vydechujeme, jsou mnohonásobně menší a tkaninou projdou bez problému.