Sedmnáct zastavení jara: Britové mají Jamese Bonda, v Rusku zase Otto von Stierlitze
Foto: LuckyN / shutterstock

Sedmnáct zastavení jara: Britové mají Jamese Bonda, v Rusku zase Otto von Stierlitze

Zanedlouho to bude půl století, které uplynulo od natočení dobrodružného televizního seriálu Sedmnáct zastavení jara. Psal se rok 1973 a Sovětský svaz byl na vrcholu své existence.

Válečná tématika byla oblíbeným námětem mnoha sovětských snímků. Seriál zobrazoval období druhé světové války a jeho hlavním hrdinou byl tajný agent KGB Maxim Isajev neboli Otto von Stierlitz.

Na začátku byla kniha

Sedmnáct zastavení jara je původně románovou sérií spisovatele Juliana Semjonova, která poprvé vyšla v roce 1970. O tři roky později pak vznikl stejnojmenný seriál s Vjačeslavem Tichonovem v hlavní roli. Oproti špionážním filmům s hrdinou Jamesem Bondem se dílo liší filmovým zpracováním dané tématiky.

Zdroj: Autor: Degtyaryov Andrey / Shutterstock

Zatímco James Bond jde neohroženě z akce do akce a mezitím popíjí své oblíbené martini, které se nesmí protřepat, tak sovětský plukovník Isajev jako tajný agent s krycím jménem Otto von Stierlitz spíše hodně nahlas uvažuje. V seriálu se střídají brilantní rozhovory a že je akcí méně, ani tolik nevadí. Napjatou atmosféru pak doplňuje vynikající hudba. Pro herce Vjačeslava Tichonova byla role Isajeva opravdu tou životní, která ho proslavila i v mezinárodním měřítku.

Inspiraci našel autor v žijících postavách

Přestože je špion Otto von Stierlitz fiktivní postavou, za vzor si jeho autor vzal skutečně žijící sovětské rozvědčíky neboli tajné agenty. Ostatní vysocí představitelé německého nacistického státu, kteří v seriálu vystupují, jsou historickými postavami. I když se děj odehrává hlavně v Německu, seriál se natáčel převážně v lotyšské Rize.

Pro herce Vjačeslava Tichonova byla role Isajeva opravdu tou životní, která ho proslavila i v mezinárodním měřítku.

V samotném Rusku patří seriál mezi stále oblíbené pořady, které se pravidelně opakují. Dílo je natočené na černobílý film. V roce 2009 vznikla i jeho kolorovaná verze, která ale nijak velký úspěch mezi diváky nezaznamenala. Prostě černobílý Otto von Stierlitz je pro ně zajímavější.

Viděli jste někdy tento seriál?

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy