Pro ty, kteří vyrážejí do Chorvatska, nemáme bohužel dobré zprávy

Pro ty, kteří vyrážejí do Chorvatska, nemáme bohužel dobré zprávy
Léto se blíží a mnoho z vás se určitě chystá na dovolenou k moři. Za zmrzlinu si v této destinaci připlatíte. Na některých místech se kopeček zmrzliny prodává až za 100 Kč.

Oblíbená chorvatská zmrzlina

Dát si zmrzlinu v Chorvatsku není totéž jako dát si zmrzlinu v Česku. Spoustu lidí se na chorvatskou zmrzlinu těší dlouhé měsíce a stejně tak na ni dlouhé měsíce vzpomíná. Tuhle pochoutku, která v horských dnech spolehlivě ochladí, milují děti i dospělí. Milují ji cizinci i místní a zmrzlináři to moc dobře vědí.

Ceny zmrzliny

Podle deníku Dnevnik se musíme smířit s tím, že letos zmrzlinu v Chorvatsku pod dvě eura nekoupíme. V turisticky oblíbených destinacích (například ve Splitu) nás však kopeček zmrzliny může vyjít i na 3,90 eura. A to ještě ani nezačala sezóna, takže je docela dost dobře možné, že v létě budou ceny ještě vyšší. Podobná situace jako ve Splitu je i v Záhřebu. Místním obyvatelům se to zdá už příliš a mnozí z nich uvádějí, že si zmrzlinu raději odpustí a najdou si jiný způsob osvěžení.

Turisté jsou však většinou jiného názoru. Na chorvatskou zmrzlinu nedají dopustit a dovolenou si chtějí užít se vším všudy. Utratit nějaké to euro navíc za zmrzlinu jim tedy nevadí tolik jako místním.

Důvody zdražení chorvatské zmrzliny

Místní obyvatelé jsou toho názoru, že za vysoké ceny zmrzliny může přechod z kuny na euro. Je však otázkou, zda je na tom něco pravdy. Na ceně zmrzliny se očividně podepsala vysoká inflace.

Proč jiné zboží tolik nepodražilo a zmrzlina ano? Dost možná je pravým důvodem zdražení fakt, že chorvatští zmrzlináři si jsou moc dobře vědomi toho, jaké oblibě se jejich zmrzlina těší a vědí, že ji prodají i tehdy, pokud ji zdraží.

Ministr financí Marko Primorac už v loňském ruce apeloval na restauratéry, aby zbytečně nezdražovali a nestanovovali ceny podle „hloubky kapes turistů“. [https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/784650/dalsi-zdrazeni-v-dovolenkovem-raji-cechu-cena-zmrzliny-v-chorvatsku-splha-ke-stovce.html ] Jak je vidět, jeho apel moc nezabral.

Situace v dalších dovolenkových destinacích

Chcete si dát zmrzlinu v italských Benátkách? Za jeden kopeček zaplatíte v průměru 4,50 eura (113,20 Kč).

Ceny zmrzliny rostou i v Německu. Když Němci přešli na euro, stál kopeček zmrzliny 50 centů. Teď za něj lidé zaplatí od 1,50 do 2 eur (38 až 50 korun).

Speciální pro vás: Pokud chcete koupit levnější zmrzlinu, nechoďte pro ni do cukrárny. Tam bývá zmrzlina nejdražší. Levnější zmrzlinu pořídíte ve stáních na ulici a také samozřejmě mimo turisticky oblíbená místa, ve vedlejších uličkách větších měst apod.

Zdroje článku: