Markéta (34): Propadla jsem internetovým nákupům. Vzala jsem si půjčku, přítel o tom neví
Foto: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Markéta (34): Propadla jsem internetovým nákupům. Vzala jsem si půjčku, přítel o tom neví

Vždy jsem ráda nakupovala. Chodit hezky oblékaná a mít uklizený a útulný domov je pro mě samozřejmostí. Když se mi narodila dcerka, do obchodů jsem nějaký čas nechodila. Rodinné finance nebyly zrovna nejlepší a s dcerou se nedalo po obchodech chodit. Naprosto jsem ale propadla internetovým slevám. Nedávno jsem si dokonce vzala půjčku.


Záviděli mi a byla jsem pro ně vzor

Už na střední škole mě bavilo chodit oblékaná podle poslední módy. Vím, že mi to mnoho holek závidělo a že se na mě snažily házet špínu. Jim se ale nikdy nepodařilo mě shodit. Vím, kdo jsem. Dozvěděla jsem se dokonce, že si holky tajně nakupují oblečení podle mého vzoru, ale že ho nenosí do školy, aby nebyly k smíchu. V baru se jim ale hodí. Líbilo se mi být pro někoho vzor a na svém vzhledu jsem si vždy zakládala.

Upravená, navoněná, prostě já

Nechci znít samolibě, ale zastávám názor, že je třeba se o sebe starat. A to za každé situace. I když jedu k babičce pomáhat se dřevem a potřebuji se obléci do starého oděvu, může to vypadat stylově. Zároveň si myslím, že by člověk neměl byt opouštět, aniž se navoní. Prostě se snažím, ať jsem za každé situace k světu. Dokonce i po narození dítěte jsem se nehodlala smířit s tím, že ze mě bude umaštěná matka. Ano, vařím, peru a uklízím, ale chci chodit krásně oblečená. A je pro mě důležité, aby i mé dítě vypadalo na úrovni. Zde ale nastaly mé trable.

Kočárek z netu

První vybavení pro dceru jsem pořizovala ještě v době, kdy jsem chodila do práce. Takže jsem si obešla všechny ceny a slevy, a nakonec si vybrala. Když se dcera narodila, chvíli jsem neměla potřebu cokoliv naplňovat. Byla jsem dcerou naprosto fascinovaná. Ale po čase jsme si na sebe zvykly a já začala vidět, že by to chtělo zdokonalit věci okolo nás. A tak jsem pořídila další kočárek, tentokrát už na internetu. Byl nádherný a bylo jasné, že nebude nejlevnější. Dala jsem za něj poslední úspory. Nevydržel sice déle než půl roku, než z něj dcera odrostla, já se ale cítila jako hvězda. Tentokrát mezi maminkami.

Najednou jsem zjistila, kolik toho potřebujeme

Po prvním nákupu jsem ale byla jako ve zcela novém světě. Najednou jsem toho tolik objevila. Existuje tak mnoho krásných dětských věcí! Myslela jsem si, že když nebudu svou dceru rozvíjet podle nejnovějších poznatků, nebude se jí v životě dařit. Proto jsem ve velkém začala pořizovat dřevěné edukativní hračky. Spolu s oblečením a dalšími pomůckami to bylo ale více, než jsem si mohla z rodičovské dovolit.

Byt bylo potřeba vyladit

Další věc, o které jsem často četla, byla domácnost. Naše nebyla vůbec bezpečná. A ani úsporná. Vrhla jsem se do zařizování a snažila jsem se potají vyměnit vše, co jen šlo. Nábytek v souladu s přírodou, materiály pro podlahové krytiny, prostě vše, co jsem mohla. Jenže toto už bylo mimo náš rozpočet. Musela jsem to nějak zařídit, aby byl přítel v pohodě.

Lhala jsem svému partnerovi

Bylo jasné, že můj partner se o mé nákupní mánii nesmí nic dozvědět. A tak jsem si vymyslela pohádku, že věci sháním na skupinkách na internetu, kam lidé odkládají to, co sami nevyužijí. Přece každý zažil někdy situaci, kdy dostal dárkem nevhodnou věc. A proč ji potom neprodat za symbolickou cenu, že? Jenže takto to ve skutečnosti vůbec nebylo.

Abych pokryla všechny výdaje, které jsem postupně objednávala, včetně nového damaškového povlečení, ergonomického odrážedla pro dceru nebo fitness pomůcky pro domácí cvičení, musela jsem si vzít půjčku. Výše měsíčních splátek mě sice děsí, protože na tuto částku zatím nemám, ale říkám si, že to nějak dopadne.

Až na to přijde můj přítel, tak bude doma pěkné peklo. Jak to ale zamaskovat? Nebo jak se této mánie zbavit? Chci být stále IN!

Názor psychologa:

Vážená Markéto,

Je přirozené, že člověk touží vypadat dobře. Stejně tak je jasné, že pokud Vás ostatní uznávají nebo dokonce obdivují, je Vám to příjemné. Snadno se však stane, že se tato touha po obdivu a dokonalosti vymkne z rukou. Chápu, že chcete pro svoji dceru jen to nejlepší. Ovšem mnohem důležitější, než nejnovější kočárek nebo plné skříně drahých hraček, jsou milující rodiče a stabilní domácí zázemí. Vaše unáhlené nákupy, které si nemůžete dovolit, a lži partnerovi ohrožují to nejcennější, co můžete své dceři dát – rodinu.

Uvádíte, že již na střední škole se Vám líbilo, že se vymykáte svým vzhledem a spolužačkám jste vzorem. Pokud jsme v něčem úspěšní, těžko se nám toho vzdává. Avšak je nutné si uvědomit, že veškeré hlubší vztahy, které se Vám povedlo navázat (vztah s partnerem, případně vztah s blízkými přítelkyněmi a podobně) zcela jistě nestojí na vašem vzhledu nebo na tom, kolik oblečení máte ve skříni. Vzhled možná zaujme na první pohled, k opravdovým vztahům je ale nutné, aby se pod nablýskaným povrchem skrývalo něco víc. Stejně tak domácí pohoda nevzniká z toho, jakou máte podlahovou krytinu, ale z toho, jak se k sobě chovají lidé, kteří domácnost sdílejí.

To, co popisujete, hraničí se závislostí. Je dost možné, že jste si drahými věcmi kompenzovala, něco, co vám chybělo. Neříkáte, kde jste na nákupy brala peníze na střední škole, ani nezmiňujete, jak funguje váš vztah s partnerem či rodiči. Dost často se stává, že rodiče, kteří nemají na dítě dostatek času, vynahrazují svou nepřítomnost právě drahými dárky. Vzniká tak chybný návyk, kdy si pak jedinec nahrazuje chybějící lásku a blízkost hromaděním majetku. Zamyslete se nad Vaším vztahem s partnerem. Pokud vám něco chybí (blízkost, láska, společné povídání nebo sex), řekněte mu o tom. Zároveň se co nejdříve přiznejte k Vašim nákupům a zkuste najít společné řešení. Své dceři dávejte místo věcí, které vlastně nepotřebuje, lásku, péči a společný čas. Zní to jako fráze, ale pro Vaše dítě je to opravdu to nejcennější, co mu můžete dát.

Svou pozornost zkuste zaměřit na jiné věci, nežli nakupování a dokonalý domov. Uvědomte si, co všechno máte – partnera, dítě, střechu nad hlavou. Buďte vděčná i za ty nejmenší drobnosti – i to, co nám může připadat jako samozřejmost, je pro jiné věc, o které každý večer sní. Můžete vyzkoušet meditaci nebo jógu – obojí pomáhá psychické vyrovnanosti a zároveň Vám to může pomoci se zvládáním Vaší závislosti. Pokud jste spíše akční člověk, začněte běhat nebo chodit do posilovny. Endorfiny Vám zlepší náladu a sportovní úspěchy přináší uspokojující pocity, které Vám mohou nahradit Vaši touhu po nejnovějších věcech. A pokud se Vám nebude dařit svůj problém zvládat, svěřte se do péče odborníků – překonat jakoukoliv závislost není vůbec snadné a není ostuda nechat si pomoci.

 

Tento článek vychází z příběhu zaslaného do naší redakce. Z důvodu ochrany soukromí našich čtenářů byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační

Na vaše dotazy odpovídá Mgr. Alžběta Gregušová, Mediátor

Mgr. Alžběta Gregušová Mgr. Alžběta Gregušová je absolventkou olomoucké Univerzity Palackého, katedry psychologie. Cenné zkušenosti získala v nadnárodních korporacích, kde se věnovala rozvoji a ...


alzbeta.gregusova@efektivnimediace.cz

 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy