Dcera se mi snažila podstrčit hanebnou závěť. To, co jsem jí řekl, ji bude pronásledovat do konce života
Bylo to v úterý odpoledne, když jsem to našel. Pamatuju si ten den přesně, protože jsem plánoval jít k notáři ve čtvrtek. Dcera přijela jako obvykle na návštěvu, tentokrát s tím, že mi pomůže s přípravou dokumentů. Nechala kabelku v předsíni a šla si umýt ruce.
Potřeboval jsem propisku. Sáhl jsem do její tašky, aniž bych o tom přemýšlel. Dělal jsem to stokrát předtím. Místo propisky jsem vytáhl složený papír. Rozevřel jsem ho mechanicky, bez zadních úmyslů.
Byla to závěť. Moje závěť. Akorát že jsem ji nikdy nepsal.
Text, který jsem nenapsal
Ruce se mi začaly třást, když jsem četl řádek po řádku. Celý majetek připadne Lence. Dům, úspory, všechno. Syn Michal nedostane nic. Dokument vypadal profesionálně, měl správné formální náležitosti, dokonce tam bylo něco, co mělo připomínat můj podpis.
Seděl jsem na židli v předsíni a zíral na ten papír, když se Lenka vrátila. Viděla ho v mé ruce. Zastavila se ve dveřích. Na vteřinu – možná dvě – jsme se jen dívali jeden na druhého.
„Tati, to není…“ začala, ale nedokončila. Co taky mohla říct?
Mlčel jsem. Čekal jsem, jestli přijde vysvětlení. Omluva. Cokoliv. Místo toho přešla do protiútoku.
„Michal tě celé roky nenavštěvuje. Já jsem tu pořád. Starám se o tebe. Je to spravedlivé, ne?“
Spravedlnost podle Lenky
Spravedlnost. To slovo mě zasáhlo víc než samotné odhalení. Protože v něm byla pravda i lež zároveň.
Ano, Michal bydlí dvě stě kilometrů daleko. Ano, Lenka jezdí častěji. Ale Michal volá každý týden. Posílá peníze na léky, když je potřeba. A hlavně – nikdy by mě nepodvedl.
„Kolik jsi za to zaplatila?“ zeptal jsem se tiše. „Za tu padělanou závěť?“
Zbledla. „Není padělaná. Jen jsem chtěla… připravit to. Abys to měl jednodušší. Abys to pak jen podepsal.“
V tu chvíli jsem cítil, jak se mi něco láme uvnitř. Nebylo to srdce. Byla to iluze. Představa, že moje děti jsou takové, jaké jsem si myslel.
Nejhorší není zrada samotná. Nejhorší je moment, kdy člověk, kterého jste vychoval, na vás kouká a vy v jeho očích nepoznáváte vůbec nic povědomého.
Noc plná otázek
Lenka odešla. Neřekli jsme si už nic víc. Seděl jsem sám v obýváku až do tmy. Nevnímал jsem, jak čas plyne.
Ptal jsem se sám sebe: Kde jsem udělal chybu? Kdy se z té malé holčičky, kterou jsem učil jezdit na kole, stala žena schopná tohohle?
Vzpomněl jsem si na všechny ty roky. Jak jsem s manželkou šetřili, abychom mohli dát oběma dětem na vysokou školu. Jak jsem Lence pomohl s hypotékou na byt. Jak jsem jí vždycky věřil bezpodmínečně.
A pak jsem si vzpomněl na něco jiného. Na drobné věci z posledních měsíců. Jak se Lenka vždycky ptala, jestli už jsem byl u notáře. Jak mi nabízela, že mi „pomůže s papírováním“. Jak se vždycky nějak strefila do Michala, že se o mě nestará.
Nebylo to spontánní. Byl to plán.
Čtvrteční ráno
K notáři jsem šel sám. Lenka mi volala třikrát, nepřijal jsem to. Michalovi jsem zavolal já.
„Tati? Stalo se něco?“ uslyšel jsem v jeho hlase starost.
„Potřebuju, abys přijel. Musíme si promluvit.“
Přijel ještě ten den večer. Nechal práci, sedl do auta a přijel. Když jsem mu ukázal tu falešnou závěť, zbledl stejně jako Lenka. Ale jeho reakce byla jiná.
„To nemůže být pravda. Lenka by… Musí to být nějaký omyl.“
Bránil ji. I po tom všem. A já jsem věděl, že jsem se nezmýlil.
Rozhodnutí, které bolí
Skutečnou závěť jsem sepsal o týden později. Tentokrát s Michalem u notáře. Majetek jsem rozdělil napůl. Lenka dostane svou část, protože je moje dcera a to se nezmění. Ale nedostane všechno. A hlavně – nebude to podle jejího scénáře.
Zavolala mi den poté, co se to dozvěděla. Křičela do telefonu. Obviňovala mě, že jsem nespravedlivý. Že Michal mě ovinul kolem prstu. Že si to ještě rozmyslím.
Nechal jsem ji domluvit. Pak jsem řekl jedinou větu, kterou jsem měl připravenou celý týden.
„Lenko, ty jsi neztratila dědictví. Ztratila jsi otce.“
Zavěsil jsem. Od té doby jsme spolu nemluvili.
Co zůstalo
Jsou věci, které se nedají vzít zpět. Slova, která nezapadnou do úst. Činy, které se nedají odčinit.
Někdy v noci se probudím a přemýšlím, jestli jsem nebyl moc tvrdý. Jestli bych jí neměl dát ještě jednu šanci. Pak si vzpomenu na ten papír v její kabelce. Na to, jak pečlivě to musela plánovat. A vím, že jsem udělal jediné, co jsem udělat mohl.
Michal jezdí častěji. Volá skoro každý den. Někdy mám pocit, že se snaží zaplnit prázdno, které Lenka zanechala. Říkám mu, že to není potřeba. Že není zodpovědný za rozhodnutí své sestry.
Ale jsem rád, že tu je.
Člověk může odpustit hodně. Ale když vám někdo, koho jste miloval celý život, dokáže koukat do očí a lhát – to je něco, co se odpustit nedá. Nebo aspoň ne hned. Možná nikdy.
Lenka mi poslala před měsícem dopis. Nečetl jsem ho celý. Začínal slovy „Tati, já to myslela dobře“. Složil jsem ho zpátky a dal do šuplíku.
Možná ho jednou dočtu. Možná ne.
Teď vím, že láska k dětem není slepá. Nebo aspoň by neměla být. A že někdy je nejlepší, co můžete pro člověka udělat, nechat ho čelit důsledkům jeho vlastních rozhodnutí.
I když to bolí víc, než by mělo.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.