Martina Navrátilová a její cesta z Řevnic do New Yorku a Aspenu
Foto: lev radin / Shutterstock

Martina Navrátilová a její cesta z Řevnic do New Yorku a Aspenu

Martina byla skvělá tenisová šampionka, která kvůli kariéře utekla z komunistického Československa a byly přijata s otevřenou náručí ve Spojených státech, kde žije do současnosti.

Odchod do Ameriky

Martina Navrátilová se narodila 26. 10. 1956 v Řevnicích. Ve svých 18. letech se dostavila do kanceláře Imigračního úřadu v New Yorku a požádala o azyl. Netrvalo ani měsíc a už měla zelenou kartu. Byla v té době už velice úspěšnou sportovkyní, a tak si s dlouhodobým povolením k pobytu nemusela lámat hlavu. Na občanství si počkala do roku 1981.

Poté, co se stala občankou USA se rozhodla přiznat ke své sexuální orientaci a veřejně prohlásila, že je lesba. Od té doby ke svým charitativním aktivitám přidala i boj za práva homosexuálů.

Fenomenální úspěch

Ve své sportovní kariéře Martina dosáhla všeho, čeho mohla dosáhnout, a ještě na prahu padesátky sbírala cenná turnajová ocenění. V letech 1978 až 1987 byla světovou jedničkou ve dvouhře. V deblové klasifikaci vévodila nejdéle ze všech tenistek, když se na vrcholu udržela 237 týdnů. Stala se devětapadesátkrát vítězkou grandslamových turnajů (profesionální okruh v tenise zahrnující 4 turnaje: Wimbledon, US Open, Australian Open a French Open). Ve dvouhře získala 167 titulů, čímž vytvořila rekord WTA TOUR. Ve čtyřhře získala 177 trofejí. S celkovým počtem 354 titulů WTA je absolutní rekordmankou. 4x také vyhrála Pohár federace (1x za ČSSR a 3x za USA).

Soukromý život

V soukromí žila úspěšná tenistka s Tony Laytonovou, s níž uzavřela neoficiální sňatek, měla také vztah s královnou krásy Judy Nelsonovou. V roce 2014 požádala o ruku svou přítelkyni Julii Lemigovovou, o 15 let mladší ženu, poslední MISS Sovětského svazu z roku 1991. Společně se staraly o dvě děti, které měla Lemigovová z předchozího manželství.

Po revoluci se Martina občas vrací do Čech, v roce 2008 získala občanství ČR. Po povodních v roce 2002 se zapojila do obnovy Stromovky.

V roce 2010 bojovala s karcinomem prsu. V současnosti píše knihy a spolukomentuje tenisové turnaje pro CNN. A protože žije v Aspenu, ve formě se udržuje lyžováním, které miluje od dětství.

Je považovaná za nejlepší tenistku všech dob.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy