Zabloudila jsem v ulicích Florencie a můj osud se pohnul nečekaným směrem
Přijela jsem sem na prodloužený víkend. Sama. Chtěla jsem si dokázat, že to zvládnu – cestovat bez kamarádek, bez podrobného plánu, prostě jen tak. Jenže skutečnost byla jiná než fotografie na sociálních sítích. Odpoledne jsem se toulala městem, fotila mosty a kostely a pak jsem si řekla, že si najdu nějakou malou rodinnou restauraci stranou od turistických tras. Jenže jsem přestala sledovat, kudy vlastně jdu.
Když se setmí, vypadá všechno jinak
Mobil se mi vypnul přesně ve chvíli, kdy jsem si chtěla zkontrolovat mapu. Nabíječka zůstala v hotelu. Papírovou mapu jsem sice měla, ale pod pouličními lampami jsem se v ní nedokázala pořádně vyznat. Ulice měly podobné názvy a já jsem začala mít pocit, že chodím pořád dokola.
Kolem mě procházeli místní lidé, ale já jsem se styděla někoho oslovit. Najednou jsem si připadala bezradná. Jak vysvětlit, že nevím, kde jsem? Že hledám hotel, jehož název si v tu chvíli skoro nedokážu vybavit?
Sedla jsem si na okraj kašny na malém náměstí. Ruce se mi třásly. Ne zimou, ale tou zvláštní bezmocí. Byla jsem v jednom z nejkrásnějších měst světa a cítila jsem se ztracenější než kdy předtím.
Pak přišel on
Nejdřív jsem si ho ani nevšimla. Jen jsem zaregistrovala, že někdo zastavil kousek ode mě. Zvedla jsem hlavu a uviděla muže, asi o pár let staršího než já, v džínách a svetru, s taškou přes rameno. Díval se na mě trochu nejistě.
Zeptal se, jestli jsem v pořádku.
Zavrtěla jsem hlavou a vysvětlila mu, že jsem se ztratila, vybila se mi baterie v telefonu a nemůžu najít hotel.
Přisedl si vedle mě a požádal mě o mapu. Chvíli ji studoval a pak se zeptal na název hotelu. Snažila jsem se vzpomenout. Něco na B. Bella vita?
Usmál se.
„Myslíte Bellavistu?“
Úlevou jsem málem vyskočila.
Ukázal mi na mapě, kde právě jsme. Byla jsem mnohem dál od hotelu, než jsem si myslela. Začal mi vysvětlovat cestu, ale po chvíli zavrtěl hlavou.
„Je to trochu složité. Jestli chcete, doprovodím vás.“
Dvacet minut, které všechno změnily
Šli jsme spolu úzkými uličkami. Jmenoval se Matteo, pracoval jako architekt a vracel se z pracovní večeře. Ve Florencii žil celý život.
Cestou mi ukazoval věci, kterých bych si sama nikdy nevšimla. Drobné reliéfy ve zdech, staré rodové znaky, nenápadná zákoutí schovaná před davy turistů. Vyprávěl mi o městě, o jeho historii i o tom, jak se za poslední roky proměnilo.
Já jsem mu na oplátku vyprávěla, proč jsem přijela. Že jsem potřebovala na chvíli zmizet z každodenní rutiny. Že jsem měla pocit, že se můj život točí v kruhu a že potřebuji změnu, i když jsem vlastně nevěděla jakou.
Nakonec jsme zastavili před mým hotelem.
Poděkovala jsem mu a myslela si, že tím náš příběh skončí.
Místo toho se usmál a řekl, že se následující večer koná malý jazzový koncert a že pokud budu chtít, rád mi ukáže další část města.
Souhlasila jsem dřív, než jsem stihla přemýšlet.
Co následovalo potom
Další večer jsme šli na koncert. Seděli jsme v malém kostele, poslouchali hudbu a já jsem si uvědomila, že se cítím úplně jinak než předchozí den. Už ne ztracená. Spíš nečekaně šťastná.
Matteo mi ukázal Florencii, jakou většina turistů nikdy nepozná. Zavedl mě do vinárny, kde ho všichni znali jménem. Vzal mě na vyhlídku nad městem při západu slunce. Hodiny jsme si povídali o cestování, práci, rodině, snech i obavách.
Když jsem odjížděla domů, bylo mi jasné, že na tohle setkání jen tak nezapomenu.
A skutečně nezapomněla.
Začali jsme si psát. Nejprve občas, pak každý den. Volali jsme si, posílali fotografie ze svých běžných dnů a postupně se navštěvovali. Jednou přijel on za mnou, podruhé jsem letěla já za ním. Měsíce ubíhaly a vztah, který začal náhodným setkáním u kašny, se pomalu měnil v něco mnohem hlubšího.
Po roce už jsme oba věděli, že nechceme dál žít každý na jiné straně Evropy.
Rozhodnutí, které mě děsilo
Když jsem rodičům oznámila, že se stěhuji do Itálie, mysleli si, že jsem se zbláznila.
Možná trochu ano.
Jenže po roce cestování mezi dvěma zeměmi jsem věděla, že pokud to nezkusím, budu si to vyčítat celý život.
Dnes bydlíme v malé florentské čtvrti, kam turisté zavítají jen zřídka. Pracuji na dálku a Matteo stále navrhuje budovy, které jednou možná budou obdivovat další generace. Ráno chodíme na kávu do stejné kavárny a večer se procházíme podél řeky.
Není to dokonalý život. Italština mi stále občas zamotá hlavu. Byrokracie dokáže člověka přivést k šílenství. A někdy se mi stýská po domově.
Ale pokaždé, když si vzpomenu na ten večer, kdy jsem seděla ztracená u malé kašny a měla pocit, že nevím kudy dál, musím se usmát.
Protože právě tehdy jsem našla cestu. Jen ne tu, kterou jsem původně hledala.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.