Čajovým rituálem ke zklidnění mysli a prohloubení dechu
Foto: Zelma Brezinska / www.shutterstock.com

Čajovým rituálem ke zklidnění mysli a prohloubení dechu

Jste roztěkaní a neumíte se uklidnit? Myšlenky vám stále kolují v hlavě a jedna povinnost stíhá druhou? Vypněte mobil a počítač a dejte si šálek čaje. Nenechte se nikým rušit a užívejte si jedinečnost čajového obřadu.

Svým soukromým čajovým obřadem si můžete očistit tělo i duši. Nemusíte dodržovat přísná pravidla japonských postupů. Vytvořte si svůj vlastní rituál. 

Kupte si kvalitní čaj

Pro začátek začněte zeleným nebo si vyberte polozelený čaj oolong s nasládlou hedvábnou chutí. Pozorujte strukturu čajových lístků a k čaji si před koupi vždy přivoňte. Jeho vůně by vám měla být příjemná.

Pořiďte si nebo vytáhněte pěknou konvičku s šálkem

Mějte připravenou skleněnou konvici, ve které budete pozorovat rozvíjející se čajové lístky. Podle druhu čaje přiveďte vodu k varu nebo ji stáhněte chvíli před varem a zalijte lístky čaje ve skleněné konvici. Nechte lístky louhovat maximálně tři minuty a pomalu je slijte do připravené konvičky. Pozorujte barvu čaje a zhluboka nadechujte jeho vůni. 

Najděte si místo, kde vás nebude nikdo rušit

Pusťte si příjemnou hudbu a pohodlně si sedněte. Pětkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Vnímejte teplý šálek ve vašich rukou a nadechujte vůni čaje. Představte si, jak se vám s každým nádechem čajové aroma dostává do plic. Napijte se čaje a uvědomte si jakou má chuť. Je zemitý nebo lehký jako vánek? Můžete cítit květinové nebo oříškové tóny. Každý čaj má svou jedinečnou chuť a vůni. Buďte se svým šálkem čaje v přítomnosti. Pokud vám přijde na mysl cokoli jiného, nechte to v klidu odejít, úplně stejně jako to přišlo. Nikam nespěchejte.

S čajem do přírody

Čajový obřad si můžete udělat také v přírodě. Čaj si připravte předem do termosky a vychutnejte si šálek na vámi oblíbeném místě. Pamatujte, že rituál se stává rituálem při pravidelném opakování. Jen tak můžete dojít ke klidu ve své mysli.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy