Tatyana Nikolajevna Baramzina: Nebojácnou odstřelovačku čekal strašlivý konec v podobě uříznutých ňader a vypíchnutých očí
Foto: NatUlrich / Shutterstock

Tatyana Nikolajevna Baramzina: Nebojácnou odstřelovačku čekal strašlivý konec v podobě uříznutých ňader a vypíchnutých očí

Druhá světová válka není jen svědectvím o krutosti, jakých je člověk schopen. Je to i období, ve kterém se zrodilo mnoho hrdinských příběhů lidí, kteří šli dobrovolně do války čelit zlu a mnoho z nich se konce války nedožilo. Právě taková hrdinství bychom si měli připomínat.


Kdo byla Tatyana Baramzina

Budoucí odstřelovačka a hrdinka Sovětského svazu, se narodila ve městě Glazov (nyní Udmurtia) 19. prosince 1919. Její otec byl zpočátku dělníkem a později začal prodávat chléb. Matka byla v domácnosti a potom se přidala k podnikání jejího manžela. V roce 1933 byl dům rodiny Baramzinů zkonfiskován.

Čtěte také: Valentina Těreškovová: Kosmonautka, která svou vesmírnou misi strávila v nevolnostech a v hysterii

Jako dítě byla Tanyana odvážnou a fyzicky zdatnou dívkou.  Velmi dobře plavala. Po ukončení sedmi ročníků školy se Tatiana zapsala na pedagogickou školu. Jednou z dovedností, které se dívka věnovala, byla střelba z pušky. V roce 1937 absolvovala fakultu a nějakou dobu pracovala jako učitelka na venkovských školách.

V roce 1940 se Tatjana rozhodla pokračovat ve vzdělávání a stala se studentkou Geografické fakulty Permského pedagogického ústavu. Když začala válka, rozhodla se jít na frontu, ale bylo jí třeba jinde, a tak začala navštěvovat kurz pro zdravotní sestry a současně pracovala jako pedagog v mateřské škole, kde byly evakuovány děti.

Čtěte také: Karel May byl ve skutečnosti podvodník a zloděj. Knihy o Vinnetouovi psal ve vězení

Druhá světová válka

V červnu 1943 odešla do Ústřední výcvikové školy odstřelovačů mimo Moskvu a po ukončení studia v dubnu 1944 byla poslána na 3. běloruskou frontu. Během prvních tří měsíců zabila nejméně 16 nepřátelských vojáků, když sloužila ve 3. praporu 252. střeleckého pluku (70. střelecká divize, 33. armáda).

Čtěte také: Kdo ve skutečnosti zavraždil Anežku Hrůzovou aneb případ, který odstartoval hilsneriádu

5. července 1944 její prapor padl za nepřátelské linie během pokusu zmocnit se křižovatky poblíž vesnice Pekalin, s cílem zabránit ústupu německých sil. Než se praporu podařilo dorazit na křižovatku, vypukly boje a prapor utrpěl těžké ztráty. Poté, co zabila 20 německých vojáků, byla Tatyana kvůli svému lékařskému výcviku znovu přidělena k péči o zraněný personál. Příkop, který byl používán k ochraně sovětských zraněných, byl obsazen německými silami a poté, co byla žena pod dělostřeleckou palbou, byla zajata a podrobena mučení ve snaze získat od ní informace. Němci jí vypíchli oči, uřezali ňadra a podřízli krk, její trápení ukončili zastřelením.

Čtěte také: Skandální život princezny Margaret, mladší sestry královny Alžběty

Památník

Kromě pomníku v místním parku Gaslov byla na její počest pojmenovaná ulice, ve které vyrostla, a také ulice v Minsku a Izhevsku.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy