Skandální život princezny Margaret, mladší sestry královny Alžběty
Foto: David S. Paton / Commons.wikimedia.org

Skandální život princezny Margaret, mladší sestry královny Alžběty

Mladší sestra královny Alžběty poutala pozornost novinářů a veřejnosti svým osobním životem, který se vyznačoval vzdorem proti královské etiketě a provokativními vztahy. Už jako dívka těžce nesla, že se vše točilo kolem Alžběty, která byla předurčená na trůn.


Kdo byla Margaret?

Poté, co se Edward VIII. vzdal trůnu kvůli vztahu s rozvedenou Američankou Wallis, do čela monarchie se dostal Jiří VI. O životě panovníka pojednává zajímavý snímek Králova řeč z roku 2010, kde krále ztvárnil Colin Firth. V tomto filmu jsou Alžběta a Margaret ještě děti.

Margaret vyrostla v Buckinghamském paláci, kde se i vzdělávala. Po vypuknutí druhé světové války se přestěhovala na hrad Windsor. Z princezny Margaret rostla rebelka, která se stále více vzpírala svým povinnostem a když dospěla, prakticky pro královskou rodinu nedělala nic. Vadilo jí, že všichni se točí jen kolem její starší sestry a ona nedostala žádnou významnější roli. Byla pouhou náhradnicí na trůn, kdyby se s Alžbětou něco stala.

Čtěte také: Ideál ženské krásy napříč historií – kruté svazování chodidel i barvení zubů na černo 

Osudová láska nebo jen rozmar rozmazlené princezničky?

Stalo se to v den královské svatby, kdy se pozornost lidí i fotografů obrátila na novou královnu. Až na jednoho fotografa. Ten zachytil nevinné gesto princezny Margaret, jak odstraňuje nečistotu z oblečení důstojníka stojícího vedle ní. To gesto bylo tak samozřejmé a intimní, že fotografie obletěla svět a tajná láska princezny a Petera Townsenda, pilota RAF, panoše Jiřího VI. a v té době komorníka královny matky byla prozrazená. Peter byl o 16 let starší a bohužel byl rozvedený a měl děti. V té době nebylo žádoucí, aby se takový člověk ucházel o ruku člena královské rodiny.

Byl to trochu paradox, protože anglikánská církev byla založena Jindřichem VIII. (seriál Tudorovci), aby se mohl legálně zbavit své první ženy Kateřiny Aragonské a vzít si Annu Boleynovou. Najednou tato církev tvrdě vystupovala proti rozvodu, který neuznávala, a tudíž bylo nemyslitelné, aby takový sňatek posvětila.

Mladá královna Alžběta se snažila najít pro mladší sestru řešení, ale neměla ještě pevnou pozici, a tak poslala mladého nápadníka na rok pryč, aby získala čas a sestře pomohla. I po narození prvního potomka Alžběty, byla Margaret stálé blízko trůnu, a proto se ani parlament k jejímu sňatku nestavěl dobře. Churchill navrhl, aby se vzdala svých výsad, následnictví, královské renty a vdala se v cizině v civilním obřadu.

Čtěte také: Kdo ve skutečnosti zavraždil Anežku Hrůzovou aneb případ, který odstartoval hilsneriádu

Manželství

Nakonec to Margaret nezvládla. Nebyla ochotná se vzdát svých výsad a zajištění a už nechtěla, aby se její vztah řešil, a tak veřejně vystoupila a oznámila, že s respektem k církvi od svého úmyslu vdát se za Petera Townsenda ustupuje. Nevěděla, že královna už má připravené podklady pro změny v zákonech a za tři dny je měla předložit. Královna by pravděpodobně změny prosadila.

Krátce poté se Peter oženil a Margaret začala úplně ignorovat povinnosti plynoucí z jejího postavení a přiváděla celou královskou rodinu k šílenství. Mezi její bouřlivé známosti patřil například Mick Jagger, Peter Sellers, David Niven. Nakonec se ze vzdoru vdala za fotografa Anthonyho Armstronga-Jonese a královna mu udělila šlechtický titul. Lord Snowdon i Margareta spolu měly dvě děti a předpokládalo se, že rodinný život a mateřství princeznu zklidní. Jenže spokojenost princezně dlouho nevydržela. Oba manželé měli jiné vztahy, a nakonec se odloučili, i když oficiálně byli stále manželé.

Čtěte také: Skupina Blondie: Bouřlivý život rebelky Debbie Harry, jaký byl a co dělá dnes

V sedmdesátých letech se princezna potkala s krajinářským architektem Roddym Llewellynem a v roce 1978 se zapsala do dějin monarchie rozvodem se Snowdonem. Bylo to po 400 letech, kdy se člen královské rodiny rozvedl.

Zdravotní komplikace

Jako silná kuřačka podstoupila princezna v roce 1985 operaci, kdy jí byla odstraněna část levé plíce. V roce 1993 prodělala silný zápal plic a stáhla se do ústraní. Novináři už ale dávno měli vyhlédnutou jinou oběť a od roku 1981, kdy syn Alžběty II., princ Charles oficiálně požádal o ruku Dianu, už o Margaretu nikdo zájem neměl.

Čtěte také: Tajný kód amerických indiánů, který pomohl vyhrát 2. světovou válku

Margaret prodělala dvě mrtvice, potom měla incident s vanou horké vody a po třetí mrtvici v roce 2002 v Londýně zemřela. Svět opustila jako zatrpklá žena, která měla pocit, že díky královské etiketě nemohla svůj život prožít naplno, ale neměla dost síly a odvahy, aby se královských privilegií vzdala pro lásku a možnost svobodné volby.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy