Mýtus nebezpečného záření z mobilů a mikrovlnek. Jak nám mohou tito pomocníci ublížit
Foto: TrifonenkoIvan / Shutterstock.com

Mýtus nebezpečného záření z mobilů a mikrovlnek. Jak nám mohou tito pomocníci ublížit

Mýtus nebezpečného záření z mobilů a mikrovlnek. Jak nám mohou tito pomocníci ublížit Další fotografie v galerii >
Foto: TrifonenkoIvan / Shutterstock.com
Někteří alternativní léčitelé si na strašení před škodlivým zářením postavili svůj byznys. Draze se prodávají například kameny, které údajně dokáží elektrosmog eliminovat. Proč vás chtějí oškubat a kde je vlastně pravda?

Každé záření není nebezpečné

Musíme si uvědomit, že záření se přirozeně vyskytuje všude kolem nás. I v našich tělech přirozeně probíhají radioaktivní rozpady. Zásadní však je, že jednotlivé druhy eletromagnetického záření dovedeme rozdělit na ionizující a neionizující. Ionizující záření je to skutečně škodlivé, má totiž dostatečnou energii na to, aby dovedlo poškodit strukturu molekul v našich tkáních. Pokud se pak molekuly neopraví správně, může dojít až ke vzniku nádorového onemocnění. Tuto schopnost má gama záření a rentgenové záření. Ani jeden z těchto typů ale není v žádném případě vyzařován žádnou elektronikou ve vaší domácnosti. 

Záření, se kterým se v tomto případě setkáváme my, je neionizující. Má menší vlnové délky, lépe se dá odstínit a nikdy mu nebyl prokázán negativní dopad na lidské tělo. Jsou jím mikrovlnné a rádiové vlny, ale zároveň také světlo ve viditelném spektru barev. Tvrdit, že záření z mobilů nám škodí, je jako tvrdit, že nám škodí samotné světlo. 

Proč zázračné kameny nefungují 

Že nás nemají před čím chránit, to jsme si vysvětlili výše. Navíc ani nemají schopnost jakýmkoli způsobem eliminovat elektromagnetické vlny. Existují pouze tři způsoby, jak se před zářením chránit. Platí samozřejmě pouze v případě ionizujícího záření (RTG nebo kosmického záření), protože není důvod se neionizujícímu záření vyhýbat. První zásadou je se u jeho zdroje pohybovat co nejkratší dobu. Dále nás ochrání vzdálenost a za třetí je to stínění. Kov o vysoké hustotě nebo beton dovedou vlny zastavit. Nic jiného, včetně kamene, záření nepohltí. O jeho nefunkčnosti se dokážeme v praxi jednoduše přesvědčit. Vzhledem k tomu, že světlo má stejně jako rádiové vlny povahu elektromagnetických vlny, pak by měly zázračné kameny pohltit i světlo. 

Nenechte se oklamat pochybnými šarlatány, když ani samotní vědci nedokáží mikrovlnce, Wi-Fi routeru ani mobilu přisoudit škodlivé vlastnosti. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy