Čtyři tipy, jak se vyhnout nejen koronaviru. Co můžeme udělat pro svou imunitu
Foto: Autor: peterschreiber.media / Shutterstock.com

Čtyři tipy, jak se vyhnout nejen koronaviru. Co můžeme udělat pro svou imunitu

Slovo imunita nabývá na aktuálnosti v každoroční éře chřipkových epidemií. S pandemií nemoci covid-19 se stalo ještě častěji skloňovaným termínem. Co tedy můžeme udělat pro to, abychom nebyli nemocní?


Vhodná životospráva

Obranyschopnost našeho organismu posíláme tím, jak se stravujeme. Vynechat bychom měli nadměrné množství sladkostí a pokrmů smažených. Tělu škodí zejména příjem nasycených mastných kyselin, které najdeme například v palmovém tuku, jenž je populární levnou náhradou dalších tuků v mnoha pokrmech.

Víte, že dle Světové zdravotnické organizace bychom denně měli sníst porci obsahující 400 g ovoce a zeleniny?

Dostatek spánku

Váš imunitní systém může oslabit i nedostatek spánku. Doháníte-li potřebné hodiny v posteli už třetím šálkem kávy, hrozí vám mimo jiné i vyšší náchylnost právě k virovým onemocněním a nachlazení.

Výzkum provedený na Surreyské univerzitě si například všiml, že pokud zkoumané „objekty“ spaly méně než 6 hodin denně, došlo ke změněné aktivitě plných 700 genů. A to mělo neblahý vliv právě na imunitní systém.

Méně stresu

Psychické vyčerpání má značně negativní vliv i na lidský imunitní systém. Vědcům se navíc již podařilo tento mechanismus přesně vysvětlit.

Při stresu dochází, zjednodušeně řečeno, k podráždění nervů. A to vede ke snížení produkce regulačních T-lymfocytů v organismu. T-lymfocity jsou typem bílých krvinek ze skupiny lymfocytů neboli imunitních buněk. Pokud jich organismus nemá dost, antigenům z vnějšího i vnitřního prostředí se, stručně řečeno, nemůže bránit.

Přiměřený pohyb

Prospěje vám pravidelná fyzická aktivita i otužování. Prospěje vám jakýkoli pohyb, postačí i pravidelné procházky.

Jak to funguje? Během pohybu dochází k vyplavování látek, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin. Právě ty mají na regulaci imunity vliv. Současně zejména pobytem venku tělu dopřejeme, aby se setkalo s mnoha cizorodými látkami a na ty si vytvořilo imunitu (tzv. imunita nespecifická).

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy