Co o snech ještě nevíte? 8 zajímavostí, ze kterých vám půjde hlava kolem
Foto: Song_about_summer / www.shutterstock.com

Co o snech ještě nevíte? 8 zajímavostí, ze kterých vám půjde hlava kolem

Sny jsou pro nás stále velkou záhadou. Na jejich odhalení pracuje řada vědců a odborníků, ale stále je co zjišťovat. Tyto vjemy a iluze vytvářené naší myslí ale mají na naše životy velký vliv a je dobré jim věnovat pozornost. Podívejte se na pár zajímavostí, které vám o snech mohly uniknout.

1. Sny se zdají každému

Pokud si myslíte, že vám se sny nezdají, jste na omylu. Své sny si jen nepamatujete. Všichni lidé sní a dokonce se každému při REM fázi spánku zdá okolo 3-7 snů každou noc.

2. Zapomínáme 90 % snů

Někdy si svůj sen po probuzení můžete jasně vybavovat. Během pouhých 5 minut už ale zapomenete půlku a za 10 minut už celých 90 % vašeho snu. Není divu, že když pak někomu chcete popsat, o čem se vám zdálo, už si téměř nic nepamatujete.

3. Ani slepí lidé nejsou výjimkou

Sny se opravdu zdají každému a nesmíme zapomenout ani na slepé. Pokud zrak ztratili až v pozdějším životě jejich sny se v ničem neliší. Pokud se však jako slepí už narodili, jejich sny jsou výrazně odlišné. Nevidí v nich sice obrazy, ale i tak mohou být stejně silné a jasné jako sny vidomých lidí. Vnímají totiž mnohem výrazněji jiné smysly, jako vůně, doteky nebo emoce.

4. Zdá se nám pouze o lidech, které jsme už někdy viděli

V našich snech se mohou objevit pouze obličeje lidí, které jsme už někdy viděli. Nemusíme je znát osobně, stačí i pouhá fotka na sociálních sítích. Náš mozek si vybírá z tisíců tváří, které jsme za svůj život viděli, a proto se může stát, že si už lidi, které se objeví v našem snu ani nepamatujeme.

5. Ne všechny sny jsou barevné

Možná vás to překvapí, ale v minulosti mělo téměř 12% populace pouze černobílé sny. Nyní jsou to pouhé 4 %, což by mohlo být důsledkem přechodu fotografií a filmů do barevné formy.

6. Jaké emoce se při snech vyskytují nejčastěji?

Při snech pociťujeme nejčastěji úzkost nebo strach. Celkově jsou negativní emoce u snů mnohem častější než ty pozitivní.

7. Ženy a muži mají odlišné sny

Ano, opravdu to tak je. A to, v čem se liší, vás nejspíš dost překvapí. Mužům se ve snech zdá mnohem více o jiných mužích než ženách. Ti tvoří zhruba 70 % všech postav v jejich snech. Ženy mají počet ženských a mužských postav poměrně vyrovnaný. Navíc muži při snění zažívají i agresivnější emoce.

8. Během snění jsou naše svaly paralyzovány

Během REM fáze, která zaujímá okolo 20-25 % spánku, naše tělo svalům nedovoluje se pohybovat, aby pohyby, které prožíváme při snění nebyly přenášeny na tělo. Je to tedy přirozená ochrana před poraněním během spánku.

 
 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy