Snadno udržovatelné květiny, které rozzáří každou klasickou chatovou zahradu

Snadno udržovatelné květiny, které rozzáří každou klasickou chatovou zahradu
Pokud marně hledáte rostliny na chatu, které dobře přežijí i bez vaší přítomnosti, máme pro vás několik tipů. Podívejme se na odolné, nenáročné a snadno udržovatelné květiny, které potěší vaše oko i nos.

Zahrada u chaty nebo chalupy přímo láká k výsevu všech možných druhů rostlin – od zeleniny po okrasné květiny. Jenže velkou nevýhodou chat je, že na nich zpravidla trvale nebydlíme – a leckteré rostliny přitom vyžadují dennodenní péči. Proto jsme pro vás připravili několik tipů na květiny, které jsou naprosto nenáročné, vystačí si víceméně samy a budou vám přitom dělat radost od jara až do podzimu.

Skalka na chatu

Skalničky mají tu výhodu, že při dobrých podmínkách rostou samy a bez nutnosti vaší péče. Jen je potřeba založit skalku dobře a případně se poradit i s odborníkem. Pokud ji vytvoříte na vhodném místě a dáte jí dobrou půdu jako základ, můžete do ní vysadit nejrůznější skalničky a po zakořenění vám budou růst úplně samy. Jen při dlouhodobějším suchu je potřeba občas je zalít, ale typicky si vystačí jen s vodou z půdy. Pokud navíc sáhnete po kvetoucích skalničkách, například po trávničce přímořské, bude vaše skalka pastvou pro oči a ozdobou vaší chatové zahrady.

Odolné trvalky

Některé trvalky potřebují péči v podobě pravidelné zálivky a odplevelování svého okolí. Ale pak jsou tu takové, které rostou skoro kdekoliv, plevel je neohrozí a vypadají nádherně. Na chatovou zahradu se tak hodí například divizna velkokvětá, případně divizna brunátná. Velkou službu vám prokáže také mák setý, měsíček lékařský nebo hledíky. Ty všechny mohou vaší zahrádku kolem chaty vybarvit do mnoha různých odstínů a potěšit vás nejen svou krásou, ale využít se dají i jinak (například měsíček je ceněná bylinka).

Vaší chatovou zahradu můžete rozkrášlit i třeba takový mák setý
Vaší chatovou zahradu můžete rozkrášlit i třeba takový mák setý | Zdroj: cobalt88 / Depositphotos

Další vytrvalé květiny

Mezi trvalky, které zvládnou růst téměř všude a vůbec vás k tomu nepotřebují, patří třeba i rozrazil, len nebo náprstník. Do trávy můžete vysadit i kopretiny, famózně vypadá bělotrn a tropický nádech do vaší zahrádky vnesou denivky.
Řada chatařů si také oblíbila takové květiny jako jsou astry, brutnáky nebo yzopy. Vsadit můžete také na řebříček, případně na juky. Pokud vás naopak uchvátily lupiny a zlatobýly, tak na ně pozor – jde sice o nádherné květiny, ale zároveň o invazivní druhy, které jsou schopné zamořit vám celou zahrádku.

Jedlá zahrada

Kromě květin si do zahrady kolem chaty můžete vysadit i další rostliny, které budou dobře prosperovat i během vaší nepřítomnosti. A až se zase na chatičku vrátíte, potěší vás plody připravenými ke sklizni. Výhodné je zasadit si do chatové zahrady rybízy a angrešty (existuje jich více druhů), maliny, ostružiny nebo kanadské borůvky. Na záhonek zase můžete zasít pažitku, petrželku nebo vysadit libeček. A nakonec je samozřejmě výhodné myslet i na nějaké ovocné stromy, které pořídíte i v menších velikostech a nemusíte se bát, že vám po pár letech zastíní celou zahradu – kromě jarního zastřihnutí, přihnojení a výjimečného postřiku proti škůdcům vás vůbec nebudou potřebovat a jejich úroda vás jistě velmi potěší.

Zdroje článku: