Na dovolené jsem potkala místního muže. Jeho poslední věta mě vyděsila k smrti
Seděla jsem v té malé taverně už 3. večer po sobě. Líbilo se mi tam – majitel byl milý, víno levné a z terasy byl výhled na přístav. Nikoho jsem neznala, nikoho jsem nepotřebovala. Konečně jsem byla sama a bylo mi to příjemné.
Všimla jsem si ho hned první večer. Stál u baru, mluvil s majitelem, občas se rozesmál. Tmavé vlasy, opálená kůže, džíny a bílé tričko. Vypadal jako všichni ostatní místní muži mezi třicítkou a čtyřicítkou. Nic zvláštního.
Začalo to nevinně
Druhý večer ke mně přišel. Zeptal se anglicky, jestli si může sednout. Řekla jsem ano, protože proč ne. Představil se jako Nikos, pracuje na lodi, zrovna má pár dní volno. Bavili jsme se o ostrově, o moři, o tom, odkud jsem. Normální konverzace. Nic víc.
Třetí večer už na mě čekal. Měl objednané víno pro nás oba. Připadalo mi to trochu drzé, ale zároveň milé. Mluvil víc než předtím, ptal se, kam chodím přes den, jestli jsem sama, jak dlouho tu ještě budu. Odpovídala jsem, protože mi to připadalo jako běžný zájem.
Pak řekl: „Zítra ti ukážu místo, kam turisté nechodí. Krásná pláž, čistá voda. Pojedeme na motorce.
Měla jsem říct ne. Vím to teď. Ale v tu chvíli jsem si myslela, že jsem dospělá žena, která umí odhadnout situaci. Že to bude dobrodružství. Že přece nejsem paranoidní.
Cesta, která trvala moc dlouho
Vyzvedl mě před hotelem v deset dopoledne. Motorka byla stará, ale jel opatrně. Zpočátku jsme jeli po hlavní silnici podél pobřeží, míjeli jsme známé pláže. Pak odbočil na úzkou cestu nahoru do kopců.
„Ještě kousek,
Jeli jsme dvacet minut. Pak třicet. Kolem nás už nebyly žádné domy, jenom suché křoví a kamení. Začala jsem mít strach, ale říkala jsem si, že přehánám. Že přece znám lidi, kteří takhle cestovali a bylo to v pohodě.
Zastavil na místě, kde nebyla ani cesta. Slezla jsem z motorky a rozhlédla se. Žádná pláž. Žádné moře. Jenom skalnatý svah dolů a ticho.
„Musíme sejít pěšky,
V hlavě mi začaly probleskovat scény z filmů, které jsem nechtěla vidět. Řekla jsem, že jsem unavená, že bych radši jela zpátky. Usmál se.
„Neboj se. Jsem místní, znám to tu. Důvěřuj mi.
A já jsem mu nevěřila. Konečně.
Okamžik, kdy jsem pochopila
Řekla jsem nahlas, že chci zpátky. Teď. Že mi není dobře. Přestal se usmívat. Udělal krok blíž. Já krok zpátky. „Proč pořád utíkáš? Jsem k tobě hodný. Ukážu ti krásné místo. Tady nahoře nás nikdo neuslyší, můžeme si povídat v klidu."
Ta věta. Přesně ta poslední část. Tady nahoře nás nikdo neuslyší.
Srdce mi tlouklo tak, že jsem slyšela každý úder. Měla jsem v batohu telefon, ale signál byl nulový – zkontrolovala jsem to pohledem, aniž bych vytáhla mobil. Klíče od motorky měl on. Zpátky pěšky bych šla hodiny a nevěděla bych kam.
Neměla jsem plán. Měla jsem jenom instinkt.
Co jsem udělala
Začala jsem mluvit. Rychle, nahlas, o nesmyslech. Že mám problémy se žaludkem, že musím na záchod, že jsem zapomněla vzít léky. Že můj přítel mi volal ráno a řekla jsem mu přesně, kam jedu a s kým. Lhala jsem a doufala, že to zní přesvědčivě.
Viděla jsem, jak váhá. Pak řekl něco řecky, co jsem nerozuměla, nasedl na motorku a pokynul mi, abych se posadila za něj.
Celou cestu zpátky jsem se třásla. Ne chladem. Strachem, vztekem na sebe, úlevou. Všechno najednou.
Vysadil mě před hotelem. Řekl: „Zítra zase?
Zavřela jsem za sebou dveře od pokoje a hodinu jsem seděla na posteli a zírala do zdi.
Co jsem si uvědomila později
Nepsala jsem o tom nikomu. Nevěděla jsem, co bych řekla. Že se mi nic nestalo? Že jsem byla hloupá? Že jsem měla štěstí?
Pořád si myslím, že jsem měla štěstí. Že kdyby ten okamžik dopadl jinak, kdyby neváhal, kdyby… Nechci domýšlet.
Dlouho jsem si vyčítala, že jsem vůbec nasedla na tu motorku. Že jsem ignorovala všechny varovné signály, které tam byly.
Ale taky jsem si uvědomila, že jsem udělala jednu věc správně – v momentě, kdy jsem cítila nebezpečí, jsem ho pojmenovala. Nahlas. Neomlouvala jsem ho, nesnažila jsem se být milá. Řekla jsem ne a trvala na tom.
Dnes už na dovolenou nejezdím sama. Ne proto, že bych se bála. Ale proto, že vím, že být opatrná není slabost. A že důvěřovat instinktu není paranoia.
Ta věta – tady nás nikdo neuslyší – mi zní v hlavě dodnes. Připomíná mi, jak rychle se může změnit všechno. Jak tenká je hranice mezi dobrodružstvím a chybou.
A že někdy je nejlepší dobrodružství to, ze kterého se vrátíte domů v pořádku.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce