Do Paříže už nikdy! Francouzi jsou nepříjemní a arogantní, nekoupila jsem si ani bagetu

Do Paříže už nikdy! Francouzi jsou nepříjemní a arogantní, nekoupila jsem si ani bagetu
Celý život jsem snila o romantické Paříži. Eiffelovka, kavárničky, bagety pod paží. Realita? Arogantní číšníci, pohrdavé pohledy a pocit, že jsem nežádoucí. Z vysněné dovolené se stalo zklamání, které mi vzalo chuť vracet se. A ta bageta? Tu jsem si nakonec nekoupila.
Obsah článku
  1. Paříž byla můj sen
  2. První střet s realitou
  3. Bageta, kterou jsem si nekoupila
  4. Série nepříjemných setkání
  5. Němčina jako poslední pokus
  6. Zlomový moment
  7. Předčasný odjezd
  8. Co mi to vzalo
  9. Vrátila bych se?

Paříž byla můj sen

Paříž jsem měla v hlavě už od puberty. Filmy, knihy, Instagram plný Eiffelovky při západu slunce. Představovala jsem si, jak budu sedět v kavárně s croissantem, pozorovat lidi a cítit se jako hlavní hrdinka nějakého francouzského filmu. Šetřila jsem dva roky, plánovala každý den, vybrala jsem si hotel v Marais, protože prý tam je ta pravá Paříž.

Když jsem vystoupila z letadla, měla jsem motýlky v břiše. Konečně. Moje Paříž.

První střet s realitou

Hned na letišti jsem se snažila zeptat na informacích anglicky, kam mám jít na metro. Žena za přepážkou na mě ani nepodívala. Pokrčila rameny a něco odbyla francouzsky. Zkusila jsem to znovu, pomaleji, s úsměvem. Nic. Otočila se k počítači, jako bych tam nebyla.

Říkala jsem si, že má asi špatný den. Stává se. Ale pak přišla kavárna.

Bageta, kterou jsem si nekoupila

Druhý den ráno jsem vešla do malé pekárny kousek od hotelu. Vonělo to máslem a čerstvým pečivem, přesně jak jsem si to představovala. Za pultem stál starší muž v bílé zástěře. Usmála jsem si, ukázala na bagetu a řekla: One baguette, please.

Podíval se na mě, jak se díváte na někoho, kdo vám právě ušlapal květinu. Řekl něco ostře francouzsky. Nechápala jsem. Zkusila jsem to znovu, tentokrát s s’il vous plaît, které jsem se naučila nazpaměť. Zavrtěl hlavou, mávl rukou směrem ke dveřím.

Vyhodil mě. Z pekárny. Kvůli bagetě.

Stála jsem na chodníku a cítila jsem, jak mi pálí tváře. Ne hanbou – vzteky. Copak jsem udělala? Chtěla jsem si koupit chleba, ne vyvolat mezinárodní incident.

Bagetu jsem si nakonec nekoupila. Ani tam, ani nikde jinde. Ztratila jsem chuť.

Série nepříjemných setkání

Myslela jsem si, že to byla náhoda. Ale pak to pokračovalo. V restauraci číšník demonstrativně povzdechl, když jsem si objednala anglicky. V muzeu se na mě prodavačka suvenýrů tvářila, jako bych jí ukradla peněženku, když jsem se zeptala na cenu. V metru mi starší paní vynadala (francouzsky, samozřejmě), když jsem jí omylem šlápla na nohu – omluvila jsem se hned, ale asi ne správným jazykem.

Začala jsem si připadat jako vetřelec. Každé ráno jsem vycházela z hotelu s tím, že dneska to bude lepší. A každý večer jsem se vracela unavená, ne z chůze po městě, ale z toho neustálého pocitu, že nejsem vítaná.

Eiffelovka byla krásná. Louvre úžasný. Ale radost z toho byla pryč. Místo abych si užívala, pořád jsem byla ve střehu. Půjdu do téhle kavárny, nebo mě zase vyhodí? Zkusím se zeptat na cestu, nebo radši budu bloudit?

Photo by Mehmet Turgut Kirkgoz
Photo by Mehmet Turgut Kirkgoz | Zdroj: Pexels

Němčina jako poslední pokus

Čtvrtý den jsem si vzpomněla, že umím trochu německy ze školy. Říkala jsem si, že třeba to bude lepší než angličtina. Francie a Německo jsou přece sousedi, ne?

V obchodě s vínem jsem se zeptala německy na doporučení. Prodavač ztuh. Podíval se na mě tak ledově, že jsem měla pocit, jako by mi někdo vylil za límec studenou vodu. Otočil se ke mně zády a začal něco vyřizovat s jiným zákazníkem. Prostě mě ignoroval. Stála jsem tam asi minutu, pak jsem odešla.

Němčina byla ještě horší než angličtina. Jako bych otevřela starou ránu, o které jsem nevěděla.

Zlomový moment

Pátý večer jsem seděla na lavičce u Seiny. Kolem procházeli zamilované páry, rodiny, turisté jako já. Všichni vypadali šťastně. A já jsem brečela. Ne nahlas, jen tiše, slzy mi tekly po tvářích a já jsem je ani neutírala.

Zaplatila jsem za tohle tisíce. Šetřila jsem dva roky. A teď tu sedím a chci jen domů.

Nebylo to o tom, že by město bylo ošklivé. Bylo nádherné. Ale já jsem se v něm cítila neviditelná a zároveň příliš viditelná. Jako cizí těleso, které tam nepatří.

Uvědomila jsem si, že to není jen o jazyce. Je to o tom, jak se na vás lidé dívají. Jak vám dávají najevo, že tu nejste vítaní. A že sebevětší architektura to nevyváží.

Předčasný odjezd

Původně jsem měla zůstat týden. Odletěla jsem po šesti dnech. Přeplatila jsem si letenku, napsala jsem hotelu, že odjíždím dřív z rodinných důvodů. Lhala jsem. Pravda byla, že jsem to psychicky nedávala.

Poslední den jsem nešla nikam. Sbalila jsem si věci, sedla jsem si k oknu a dívala se na ulici. Viděla jsem lidi, jak si kupují bagety, jak se smějí, jak žijí svoje životy. A já jsem tam prostě nepatřila.

Na letišti jsem cítila úlevu. Konečně pryč.

Co mi to vzalo

Doma jsem kamarádkám říkala, že to bylo hezké. Ukazovala jsem fotky Eiffelovky, Louvru, Montmartru. Všechno vypadalo dokonale. Nikdo neviděl, co bylo za těmi fotkami. Ten pocit odcizení. Tu samotu uprostřed milionů lidí.

Paříž mi vzala iluzi. Ne jen o městě, ale o tom, jak funguje svět. Myslela jsem si, že když budu slušná, usměvavá a respektující, lidi budou slušní taky. Ale není to pravda. Někdy na vás budou nepříjemní jen proto, že nejste jejich.

Přestala jsem sledovat cestovatelské účty na Instagramu. Přestala jsem snít o dalších destinacích. Možná je to dětinské, ale ta zkušenost mě poznamenala víc, než jsem čekala.

Vrátila bych se?

Lidi se mě ptají, jestli bych do Paříže jela znovu. Odpovídám, že ne. A myslím to vážně. Ne proto, že bych byla uražená (i když trochu jo), ale proto, že nevím, co bych tam hledala. Ten sen je pryč. A vrátit ho nemůžu.

Možná jsem měla smůlu. Možná jsem narazila na špatné lidi ve špatný čas. Možná kdybych uměla plynně francouzsky, bylo by to jiné. Ale to všechno je jen možná. Realita je, že jsem odjížděla s pocitem, že mě nikdo nechtěl.

A to není pocit, se kterým chci do nějakého města jezdit znovu.

Někdy mi přijde smutné, že jeden z mých největších snů skončil takhle. Ale zároveň jsem se naučila něco důležitého – ne každé místo je pro každého. A to je v pořádku. Nemusím milovat Paříž jen proto, že ji miluje celý svět.

Moje Paříž zůstane ve filmech a na fotkách. A to mi zatím stačí.

pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.

Možná jste zmeškali

Vyvýšené záhonky – tuto zeleninu do nich můžete vysadit v létě
23.08.2024

Vyvýšené záhonky – tuto zeleninu do nich můžete vysadit v létě

V letních měsících bývá část úrody zeleniny už sklizena a do záhonků je možné zasít nebo vysadit sazeničky rostlin zeleniny dozrávající na podzim s...

Andělská poselství na úterý: Raci, vaše pocity mají stejnou váhu jako pocity ostatních, Býci, produktivní můžete být i ve skupině
01.04.2025

Andělská poselství na úterý: Raci, vaše pocity mají stejnou váhu jako pocity ostatních, Býci, produktivní můžete být i ve skupině

Vyhněme se soustavnému upozorňování na chyby ostatních. Ačkoli to netušíme, dáváme tím ostatním špatný příklad, příklad, jak se k ostatním nechovat...

Andělský víkendový horoskop: Berani zatouží po osobní nezávislosti, Blíženci budou napravovat rodinné vztahy
28.12.2024

Andělský víkendový horoskop: Berani zatouží po osobní nezávislosti, Blíženci budou napravovat rodinné vztahy

Jaký bude váš víkend podle andělů? Z jejich předpovědi se dá vyčíst, že určité překvapení čeká na každého z nás. Pro někoho bude milé, pro někoho...

Horoskop na neděli 20. dubna 2025: Štíři by měli být aktivní, Panny čeká milostný rozkvet
20.04.2025

Horoskop na neděli 20. dubna 2025: Štíři by měli být aktivní, Panny čeká milostný rozkvet

Den 13. dubna přináší nové výzvy i nečekané příležitosti. Některá znamení by se měla soustředit na péči o své tělo, jiné čeká důležité finanční...

Andělská poselství na středu: Berani, již neodkládejte, co jste neustále odsouvali, Štíři, popřemýšlejte, jak si můžete zjednodušit své povinnosti
05.02.2025

Andělská poselství na středu: Berani, již neodkládejte, co jste neustále odsouvali, Štíři, popřemýšlejte, jak si můžete zjednodušit své povinnosti

Spousta z nás má vizi změnit celý svět. Je toho však hodně a zdá se, že sami na to nestačíme sami. Takže jak na to? Začněme nejdříve sami sebou....

Denní horoskop na čtvrtek 15.5.2025: Rak má úspěch na dosah ruky, Vodnář všechny nakazí dobrou náladou
15.05.2025

Denní horoskop na čtvrtek 15.5.2025: Rak má úspěch na dosah ruky, Vodnář všechny nakazí dobrou náladou

Díky astrologii se můžete zabavit, ale také zjistit, jak lépe porozumět sobě sama a světu, který nás obklopuje. Planety jsou v pohybu každý den a...

Denní horoskop na středu 19.2.2025: Lvi se musí připravit na emocionální bouři a Býci zase na příval pozitivní energie a lásky
19.02.2025

Denní horoskop na středu 19.2.2025: Lvi se musí připravit na emocionální bouři a Býci zase na příval pozitivní energie a lásky

Ptáte se, co pro vás chystají hvězdy? Bude se toho dít hodně. Pojďme se podívat na to, co hvězdy chystají pro jednotlivá znamení.

Denní horoskop na 17.1. 2025: Štíři překvapí svou intuicí a Raci najdou sílu ve svých blízkých
17.01.2025

Denní horoskop na 17.1. 2025: Štíři překvapí svou intuicí a Raci najdou sílu ve svých blízkých

Nový den je plný příležitostí k posílení vztahů, nalezení harmonie a překonání vnitřních i vnějších překážek. Hvězdy radí, abyste naslouchali svému...

Padlí s bílými skvrnami na listech – takhle se ho zbavíte
20.09.2024

Padlí s bílými skvrnami na listech – takhle se ho zbavíte

Bílé padlí sice není pro rostliny vyloženě fatální, může se ale velmi negativně podepsat nejen na jejich zdraví, ale také na úrodě. Zbavit se ho...

Andělský víkendový horoskop: Váhy budou muset najít motivaci něco udělat, Býky čekají mnohé změny
10.05.2025

Andělský víkendový horoskop: Váhy budou muset najít motivaci něco udělat, Býky čekají mnohé změny

Každý z nás má podle andělů jinou životní cestu, ale jedno máme přeci jen společného – všichni bojujeme a všichni jsme do jisté míry stejně silní....



Doporučené články